Hlušovice leží v ideální rovině, která láká k cyklistickým vyjížďkám. Obcí také prochází hojně využívaná cyklistická stezka Hvězdná, která spojuje hanáckou metropoli Olomouc s městem Šternberk a spojuje tak Šternberk s trasou naší Moravské stezky.

Chcete-li se vyhnout ruchu velkého města, odbočte z naší stezky u rozcestníku U tří mostů směrem na Loveckou chatu. Přes Chomoutov a okrajovou část Olomouce Černovír se dostanete na cyklostezku Hvězdná, která vás do Hlušovic přivede. Obcí prochází železniční trať Olomouc – Šternberk – Šumperk a dojdou-li vám síly, můžete si cestu zkrátit, a i s kolem nastoupit do vlaku.

Hlušovice jsou typicky hanáckou obcí. Obklopují ji lány úrodné zemědělské půdy a rozsáhlé louky. Přímo u stezky se můžete v létě na vlastní nebezpečí osvěžit a vykoupat v pískovně. V centru obce, kam vás přivede odbočka z cyklostezky, najdete sportovní areál s volejbalovým a fotbalovým hřištěm a s tenisovým kurtem. Pro pořádání větších společenských akcí je vybaven pódiem, lavicemi a stoly. Pro menší děti je k dispozici dětské hřiště. Obec žije bohatým sportovním, kulturním i společenským životem. V obci se konají cyklistické závody pro děti, výlov rybníka či různé plesy nebo akce pro děti.

V cukrárně s názvem Cukroška se můžete občerstvit, vyhlášená je domácí zmrzlina. Lze se zde i ubytovat. Je zde možné využít i hřiště na plážový volejbal. Další možnost občerstvení je i v bistru Přístav přímo u stezky. Pro duchovní posilu si můžete zajít do kostela svatého Petra a Pavla, který je obklopen vzrostlou zelení.

Necelý kilometr od obce (směrem na Chomoutov) se můžete pokochat krásou vítěze ankety Strom roku z roku 2010. Hromův dub je vysoký 27 metrů a obvod kmene činí 600 cm. Památný strom je poslední vzpomínkou na souvislou výsadbu dubů, které zpevňovaly hráze dnes již zaniklého Velkého rybníka založeného v roce 1577. Dub roste v prostoru zvaném Strážná bouda, kde původně stálo obydlí baštýře. Své jméno získal podle uhlíře Hroma, který u rybníka bydlel a podle pověsti se vzepřel církvi. Místo je opatřeno informační cedulí a majestátný 400 let starý dub stojí za krátký vyjížďku.

Z Hlušovic se lze po značené stezce vydat na výlet také směrem na Dolany a pak do krásné oblasti přírodního parku Údolí Bystřice. Celá oblast mezi Dolany, Svatým Kopečkem, Lošovem a Radíkovem je protkána sítí značených turistických tras a je oblíbeným místem výletů.

Pokud si chcete z Hlušovic odvézt nějaký pěkný suvenýr, můžete. Kostel svatého Petra a Pavla má krásnou minimalistivkou Keramickou známku.  Více motivů Keramických známek najdete na webu: www.keramickeznamky.cz/galerie-mist

ADRESA A KONTAKT

Obecní úřad
Hlavní 89
Hlušovice
783 14

e-mail: podatelna@obechlusovice.cz
tel.: +420 585 313 378
www.hlusovice.eu

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací