Na dosah jesenických hor a v těsném sousedství naší stezky, se rozkládá město, kde se narodil cestovatel a dobrodruh Jan Eskymo Welzl. Známý cestovatel ve městě vyrostl a vyrážel odtud na své výpravy. Když mu bylo nejhůř, do města se vrátil a vyprávěl o svých zážitcích.

I dnes je město Zábřeh pro svou polohu ideálním místem, odkud můžete vyrážet na výlety do okolí. Proto rozhodně doporučujeme za Postřelmovem odbočit a udělat si v malebném Zábřehu zastávku, a to klidně i na víc dní. Město obklopují mírné kopce Zábřežské vrchoviny a na dohled jsou už strmější a pro milovníky adrenalinu lákavější svahy Jeseníků. Milovníci cykloturistiky, kteří vyhledávají nenáročnou jízdu, se mohou pustit také na pohodové vyjížďky po rovině kolem řeky Moravy Litovelským Pomoravím až do Olomouce. Zábřeh je pro výlety do všech směrů ideální základnou.

Určitě ale stojí za to prozkoumat i město samotné. To žije památkou na svého odvážného rodáka, světoběžníka, polárníka a zlatokopa Jana Eskymo Welzla. Celým městem vás provede naučná značená trasa, Welzlova stezka. Začíná stylově u nádraží, kde cestovatele vítá socha známého rodáka. Přes Wolkerovy sady a okolo novogotické budovy evangelického kostela vede stezka až na hráz rybníka Oborník, který zbyl jako důkaz rozmachu rybníkářství na Zábřežsku. Podél Knížecích sadů stezka vede až do centra města.

Připomínku na zábřežského rodáka Jana Eskymo Welzla si můžete zakoupit v místním Turistickém informačním centru v podobě krásné Keramické známky: www.keramickeznamky.cz/zabreh-jan-eskymo-welzl

Prohlédnete si řadu měšťanských domů kolem Masarykova náměstí, kašnu a morový sloup, kostel sv. Bartoloměje s farním muzeem, budovu zámku a hradu či starou radnici. Stálou expozici, věnovanou nejvýznamnějšímu zábřežskému rodákovi, najdete v domě Pod Podloubím. Muzeum Zábřeh využívá krásný dům s renesanční věží, v kterém v minulosti žil třeba Burian Vizovský, jehož dcera byla první manželkou Jana Amose Komenského. Dalšími expozicemi v muzeu jsou Z historie města a okolí, Z pokladů zábřežského muzea a Grafický kabinet Václava Hollara. Známého světoběžníka a polárníka připomínají i pravidelně pořádané akce. Oblíbené je recesistické Welzlování, pochod Po stopách Eskymo Welzla a letní sportovní závody Welzlův kvadriatlon a Welzlovo kolo. Město Zábřeh je pověstné bohatým kulturním programem, který zajišťuje jak kulturní dům, tak i zájmové spolky. Z nejvýznamnějších akcí připomeňme četná divadelní představení hostujících souborů, Notování, Léto u zámku a jiné festivaly a jarmarky.

Vlastivědné muzeum má i svou vlastní Keramickou známku: www.keramickeznamky.cz/zabreh-vlastivedne-muzeum

I mimo centrum najdete plno zajímavostí, které vás ve městě zdrží déle než jeden den. Nad městem se zvedá návrší, kde vás zve na prohlídky, koncerty a výstavy zámek Skalička, obklopený revitalizovaným parkem. Návštěvníky ze širokého okolí láká Zábřeh nově zrekonstruovaným vnitřním i venkovním bazénem s tobogánem a dalšími atrakcemi. Jen opodál, u řeky Moravské Sázavy, si mohou zařádit malí i velcí v BMX a MTB parku lom Skalička. Areál je otevřený nepřetržitě. Leží na trase další naučné stezky Údolím Moravské Sázavy, která návštěvníky seznamuje s geologickými poměry území, s významem vod a činnostmi řeky, s rostlinami a živočichy ve vodě a okolí.

Velkou atrakcí města je Železniční skanzen na náspu bývalé železniční trati mezi Lupěným a Hněvkovem, který je místní částí Zábřeha. Hlavním magnetem skanzenu je historická parní lokomotiva. Zájemci se mohou podívat i do kabiny strojvedoucího. V sousedství lokomotivy stojí dva staré mechanické semafory, stavědlo a dvoje mechanické závory. Nedávno skanzen obohatil i zrekonstruovaný služební dvounápravový vagon určený pro nákladní vlaky. Unikátním způsobem využil Zábřeh opuštěnou trať mezi obcemi Lupěné a Hněvkov. Ze železničního skanzenu se tak můžete místo po kolejích vydat po cyklistické stezce až do Hněvkova. Po železniční trati mezi obcemi Lupěné a Hněvkov na Zábřežsku jezdily vlaky už v roce 1890. Dráhy tuto část železnice opustily, trať na Prahu bylo potřeba napřímit a zrychlit. Na valu, který zbyl po kolejích, byla vybudována oblíbená cyklostezka. Na původním povrchu je vrstva asfaltu, úpravami prošly také tři železniční mosty.

Pokud si domů chcete odvézt připomínku Železničního skanzenu, můžete. V Turistickém informačním centru si můžete zakoupit Keramickou známku s motivem Železničního skanzenu: www.keramickeznamky.cz/zabreh-zeleznicni-skanzen

Celé okolí Zábřeha je protkáno sítí značených turistických tras i cyklotras. Určitě doporučujeme cyklotrasu Ochutnej Moravu na kole. Obce mikroregionu Mohelnicko a lokální výrobci připravili speciální cyklotrasu, která cyklisty zve k návštěvě jedinečných regionálních výrobců. Partnerem projektu je i město Zábřeh. Trasa o délce 91 km vás provede moravskou krajinou s krásnými výhledy z kopců Nízkého Jeseníku nebo Zábřežské vrchoviny. Náročnější zvlněné terény vystřídá pohodová jízda Litovelským Pomoravím a rovinou Hané. Projížďku si můžete okořenit dobrým jídlem na třinácti gastronomických zastávkách. Cestou potkáte řadu chuťově inspirativních míst – rodinné farmy, tradiční výrobny, cukrárny, kavárny či muzea.

ADRESA A KONTAKT

Turistické informační centrum
Československé armády 835/1
Zábřeh
789 01

e-mail: info@ic.zabreh.cz
tel.: +420 583 411 653
tourism.zabreh.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací