Slavnou historii tvarůžků připomíná Muzeum Olomouckých tvarůžků.
Tvarůžky byly odnepaměti součástí běžného jídelníčku všude tam, kde se zpracovávalo mléko. Uvádějí je tak nejstarší zmínky z roku 1452. První písemná zmínka pod názvem tvarůžky se objevila v soupisu pozůstalosti z Olomouce z roku 1583. Olomoučtí obchodníci pak doplnili název na olomoucké tvarůžky, i když velká většina se vyráběla v okolních obcích jako „selské tvarůžky“.
Josef Wessels začal v Lošticích roku 1876 jako první vyrábět tvarůžky, po něm od roku 1898 pokračoval jeho syn Alois, který začal tvarůžky vyrábět ve velkém a jeho tvarůžkárna se stala největší ze všech. Potomci Josefa Wesselse jsou dnes jediní výrobci Olomouckých tvarůžků.
Slavnou historii připomíná Muzeum Olomouckých tvarůžků. Stojí v Lošticích, na místě původní výrobny. Muzeum bylo slavnostně otevřené 26. června 2014 a ukazuje v moderně pojatých expozicích průřez historií výroby Olomouckých tvarůžků – od prvních zmínek až po současnost.
Součástí celého prostoru je i malý dvorní prostor, který stejně jako místo před vchodem do vlastního muzea nabízí návštěvníkům během roku drobné doplňující programy – výstavy, koncerty, kulturní společenské akce.
Prohlídka začíná v bývalých stájích, kde je návštěvník uveden do Velkého příběhu, který vypráví o historii výroby Olomouckých tvarůžků a o historii rodu Wesselsů. Začátek výroby je dokumentován starými fotografiemi. Expozice sleduje linii výroby od zpracování tvarohu, formování a koupání tvarůžků, až po jejich balení včetně funkční stloukačky na bedničky.
Velký příběh historie výroby tvarůžků je ojedinělý i tím, že ukazuje dobu, kdy se výroba ruční měnila na strojní. Strojní výrobu zavedl zeť Aloise Wesselse – Karel Pivný. Na osudu jednotlivých osobností demonstruje expozice počátky výroby Olomouckých tvarůžků. Dokumentuje dobu před první světovou válkou, kdy se členové rodu Wesselsů stali největšími výrobci Olomouckých tvarůžků.
Druhé poschodí otevírá dobová pracovna Karla Pivného, další místností je retro „Sokolské kino Loštice“, kde se promítají filmy o výrobě a historii Olomouckých tvarůžků. Následuje místnost, ve které jsou umístěny originály formovacího a koupacího stroje z 20. století. Zde návštěvníci najdou i rekapitulaci celé historie výroby Olomouckých tvarůžků v Lošticích na časové ose. Ta končí dobou socializace a současnou výrobou. Současnosti je věnována samostatná místnost. Proměny závodu od restituce až po současnost zachycuje galerie fotografií.
Z muzea je přímý vstup do podnikové prodejny plné chutí a vůní. Jako trvalý suvenýr si můžete zakoupit Tvarůžkovou kuchařku, která je plná moderních úprav tradičních tvarůžků. (Tvarůžková kuchařka)
Muzeum je bezbariérové, prohlídky jsou individuální.
Adresa:
Muzeum Olomouckých tvarůžků
Palackého 2, Loštice
Recepce a objednávky: 583 401 217
E-mail: awmuzeum@tvaruzky.cz
Otevírací doba:
Denně: 9.00 – 17.30 hod.
Web: www.tvaruzky.cz