15. - 16. prosince 2023

Vila Primavesi

Přijďte si prohlédnout interiéry národní kulturní památky, secesní Vily Primavesi vystavěné pro bankéřskou rodinu Otta Primavesiho. Návrh svěřili proslulé architektonické dvojici Franze von Krausse a Josefa Tölka.

Architekti mistrně zkombinovali tehdejší secesní styl s moderním proudem do bohatě členitého rodinného domu.
Rod Primavesi podporoval rozvoj tehdejšího umění, proto se na výzdobě podíleli přední umělci jako Anton Hanak, architekt Josef Hoffmann a malíř Gustav Klimt.

Éra rodu Primavesi na Moravě skončila v roce 1918 rozpadem Rakousko-Uherska. Svůj majetek prodali a přestěhovali se do Vídně.

Roku 1926 doktor Koutný přestavěl vilu podle projektu stavitele Julia Schmalze na soukromé sanatorium. V roce 1939 převzal sanatorium doktor Robert Pospíšil. V roce 1952 bylo sanatorium znárodněno.

Po roce 1989 byla vila vrácena potomkům doktora Pospíšila a byla zahájena rekonstrukce zdevastovaného objektu socialistickou péčí. Od roku 2009 je vila Primavesi národní kulturní památkou.

Více zde: Prohlídky

ADRESA A KONTAKT

Univerzitní 224/7
77900 Olomouc

Web: www.vilaprimavesi.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací