Menší obec leží na trase naší stezky a čím dál více cyklistů si zvyklo právě zde dělat občerstvovací zastávku. Lobodice totiž leží na půli cesty mezi Olomoucí a Kroměříží a jsou ideálním místem k oddechu a nabrání sil.

Výhodou obce je i kemp, kde mohou unavení cyklisté složit hlavu. Ostatně Lobodice k zastávce vybízí i z jiných důvodů. V okolí je dost zajímavých přírodních krás a technických unikátů k prozkoumání.

Obec sama se pyšní cennou barokní stavbou kostela Neposkvrněného Početí Panny Marie z roku 1771. Kostel je dominantou návsi, pevná a klenutá stavba může pojmout až 400 lidí. Má tři vchody se samostatným vchodem na věž a chór. Na návsi určitě nepřehlédnete dům č.p. 47, u kterého se zachoval typický hanácký žudr. Celý dům i s venkovními klenbami pochází ze 17. století a je národní kulturní památkou. Na návsi najdete i budovu školy, která byla postavena v roce 1904. Fasádu zdobí moravská orlice. V budově školy sídlí obecní úřad.

Co ale neuvidíte, je jedna geologická zajímavost. Příroda vytvořila pod zemí unikátní prostor plný porézní horniny, který je neprodyšně seshora i zdola uzavřený nepropustnými vrstvami. Už za druhé světové války přišli na tuto unikátní prostoru němečtí prospektoři, kteří zde hledali ropu. V padesátých letech byl prostor opět prozkoumán, tentokrát seismickou metodou, a bylo rozhodnuto, že je to ideální místo pro uskladnění plynu. V Lobodicích je tak jediný zásobník aquiferového typu u nás. Zásobník na přelomu 80. a 90. let úspěšně prošel rekonverzí ze svítiplynu na zemní plyn a dnes se zde může uskladnit až 177 milionů kubíků této strategické suroviny.

Nedaleko obce se nachází další unikát – tentokrát uměle vytvořený. Křižovatka dvou řek (Sifon) je betonovou stavbou, kdy mohutnější mlýnský náhon podtéká pod dnem říčky Valová. K Sifonu se dostanete po zelené značce od rozcestníku v Lobodicích. Po stezce můžete pokračovat do hanáckého města Kojetín. Kousek od Sifonu, na druhé straně řeky Moravy, láká ke koupání Pískáč, ke kterému se dostanete přes nedaleký most pro pěší. Rybařit se dá nejen na řece Moravě, ale i v nedalekých tovačovských rybnících.

Z Lobodic vás Moravská stezka vyvede přes most do Národní přírodní rezervace Zástudánčí. Překvapí vás krása zachovalého lužního lesa s charakteristickou flórou a faunou podél neregulovaného toku Moravy. Můžete zde pozorovat nejen teplomilnou květenu, byliny a stromy, ale také jedinečné druhy hmyzu. Oblast je i významným hnízdištěm ptáků. Krásná přírodní rezervace Zástudánčí je součástí malebné krajiny nivy soutoku Bečvy a Moravy. Její krásu narušuje jen potrubí, které se tu sem tam objevuje a zase mizí pod zem do podzemního zásobníku plynu.

Krásný kostel obce Lobodice si můžete odvézt sebou domů na Keramické známce. Více motivů najdete na webu Keramických známek: www.keramickeznamky.cz/galerie-mist

ADRESA A KONTAKT

Obecní úřad Lobodice
Lobodice 39
751 01

e-mail: ou.lobodice@volny.cz
tel.: +420 581 731 175
www.lobodice.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací