Kroměříž je jako perla navlečená na modré stužce řeky Moravy. Ukáže se vám na konci třetí etapy naší Moravské stezky. Po celou délku této etapy si můžete vychutnávat klidnou jízdu po rovině Hané. Kroměříž je odměnou pro každého cyklistu a turistu. Ve městě najde připomínky historie, krásné zahrady a také zázemí pro turisty. Možností ubytování a občerstvení tu najdete dostatek.

Název Hanácké Atény je pro Kroměříž trefnou přezdívkou. Ostatně v roce 1997 byla nejkrásnějším historickým městem v České republice vyhlášena právě Kroměříž. O rok později byl zdejší Arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Pulzujícím srdcem města je Velké náměstí s mnoha dobrými restauracemi, útulnými kavárnami a vinárnami. Také stinná podloubí a přilehlé malebné uličky vás přimějí zastavit a vymanit se z každodenního shonu. Z náměstí je na dohled bývalé letní sídlo olomouckých arcibiskupů, Arcibiskupský zámek. Zámek s rozsáhlou knihovnou a velkolepou obrazárnou v sobě skrývá bohatství nejen pro historiky, ale i potěšení pro oči návštěvníků. Sněmovní sál patří mezi nejkrásnější rokokové interiéry ve střední Evropě. Krásu kroměřížského zámku dokonale podtrhuje Podzámecká zahrada, která byla založena v roce 1509. V roce 1850 se zahrada přebudovala do ryze anglického krajinářského stylu a v současnosti je ideálním místem pro romantické procházky a obdivování přírodních scenérií. Její součástí jsou malé stavby a zookoutek s drobným zvířectvem.

V podzemí zámku se ukrývají rozlehlé vinné sklepy. Ty byly založeny již ve 13. století a díky stálé teplotě poskytují dodnes zázemí pro výrobu lahodných vín. Ze všech sklepních koutů dýchá historie: vína zde zrají v historických dřevěných sudech, byly zachovány barokní cihlové klenby a sklepy obklopuje mohutné kamenné hrubě omítnuté zdivo. Zámecké sklepy rozhodně stojí za zastávku a také za ochutnávku!

Návštěva Kroměříže by nebyla kompletní, pokud byste vynechali Květnou zahradu. Její půvab se ukrývá v harmonii geometricky stříhané zeleně, květinových ornamentů, překrásných staveb, soch, bludišť a vodních prvků. V srdci zahrady se tyčí osmiboká rotunda, která ve svém nitru skrývá Foucaltovo kyvadlo, demonstrující otáčení planety kolem své osy. Kouzlo zahradě dodává také 244 metrů dlouhá kolonáda, vyzdobená sochami antických bohů a dalších historických a mýtických postav. Květná zahrada je klenotem zahradní architektury celosvětového měřítka.

Na důkladné prozkoumání města budete potřebovat více jak jeden den, proto doporučujeme zastavit se tu na delší dobu. I v okolí je dost možností k výletům. Zajeďte si třeba do Kojetína nebo na Svatý Hostýn. Další výlety vám jistě doporučí v turistickém informačním centru. A po výletech za hranice města se můžete osvěžit třeba na koupališti Bajda. Koupaliště je vyhlášené i pro svou mimořádnou polohu v blízkosti památky UNESCO, v sousedství Podzámecké zahrady.

Přes kroměřížský aeroklub si po předchozí domluvě můžete zajistit vyhlídkový let v motorovém i bezmotorovém letadle pro jednu až tři osoby. A kdo se bojí do vzduchu, může vyrazit třeba na procházku po naučné stezce Hráza. Vede okolo rybníku, který dnes slouží k rekreaci a sousedí s letištěm. Na jednotlivých zastaveních seznamuje zájemce s charakteristikou mokřadů, říční nivy, lužních lesů a olšin, mokřadními a podmáčenými loukami a s flórou a faunou tzv. hanáckých tůní.

Hezká procházka s možností jízdy na inline bruslích je také po naučné stezce Zámeček, která protíná přírodní park Záhlinické rybníky. Zavede vás až k soutoku řek Moravy a Rusavy a k samotným Záhlinickým rybníkům. Jednotlivá zastavení pak informují o rostlinách, stromech, keřích, ptactvu lesa i rybniční soustavy, o obojživelnících a dalších živočiších lesa, luk, mokřadů a vod. V průběhu vegetační sezony, od dubna do října, můžete pozorovat řadu rostlin lužních lesů, nivních luk a mokřadů. Nejhezčí je časný jarní aspekt se sasankami, plicníky a dymnivkami a dalšími druhy. U Záhlinických rybníků zaujmou zejména při jarním a podzimním tahu tisícihlavá hejna vodního ptactva.

Krásnými dominantami města Kroměříže se můžete kochat i doma. Odvezte si z Kroměříže jednu z krásných Keramických známek. Více motivů najdete na webu: www.keramickeznamky.cz

ADRESA A KONTAKT

Turistické informační centrum
Velké náměstí 115
Kroměříž
767 01

e-mail: infocentrum@mesto-kromeriz.cz
tel.: +420 573 321 408
www.kromeriz.eu

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací