Hrad Sovinec se tyčí na jižním okraji Nízkého Jeseníku a velikostí své hlavní věže stvrzuje svou dominanci nad širokým okolím. Hrad byl založen ve 14. století bratry Pavlem a Vokem a jeho součástí je i temná historie. V období 2. světové války byli právě zde vězněni francouzští důstojníci a později zde sídlila malá jednotka SS. V roce 1945 hrad dokonce vyhořel.

Dnes je Sovinec oblíbeným cílem turistů. Mohutné hradby jsou každoročně svědky šermířských slavností, pohádek i různých kulturních akcí. Pojďte si s námi popovídat s Michalem Koutným, kastelánem hradu, který nám prozradil, co nás na Sovinci letos čeká.

Fotografie: fotoarchiv hradu Sovince
Fotografie: fotoarchiv hradu Sovince

Jaká je vlastně práce kastelána? Je to opravdu tak romantická, jak si většina z nás představuje?

Velice rozmanitá. Ráno si naplánuji, co bych přes den rád. Vzápětí se objeví spousta věcí, které musím neodkladně řešit a můj plán bere za své.

A v čem má práce spočívá?  Je to práce od administrativy, zajištění samotného provozu hradu, přípravy akcí, koordinaci dobrovolníků, až po údržbářské práce. Zkrátka vše, co je potřeba. Zjednodušeně řečeno: je to práce, kde využijete sako i montérky😊.

Práce kastelána – to je spíše poslání, musí Vás to bavit. Klade to značné nároky například na kreativitu, snahu řešit nečekané situace co nejlépe a podobně. Hlavně si musíte uvědomit, že tím, že bydlím přímo na hradě, jsem vlastně neustále v práci, což ne každému vyhovuje. Přesto pro mě hrad má své jedinečné a osobité kouzlo, někdo tomu může říkat romantika. Osobně si myslím, že běžný člověk to může vidět jako romantiku, proč ne? Jen si musíte představit, a na Sovinci to platí dvojnásob, že jste dost odloučení od civilizace – není tu obchod, kino… V zimě, protože je to hrad, je v interiérech zima, a když napadne hodně sněhu, je občas dost problematické dojet si třeba i na nákup. Přesto pro mne má Sovinec své kouzlo.

Jak jste se k tomuto povolání dostal?

Dá se říct, že to byla náhoda, tak jak to ostatně v životě bývá. Můj velmi dobrý kamarád začal provázet na hradě Helfštýn, když mi bylo 16 let. A já si tenkrát řekl, že by mě to taky bavilo. Pak stačilo oslovit bývalou správkyni hradu, slovo dalo slovo a já se stal průvodcem na Helfštýně. Zde jsem strávil mnoho let.

Časem jsem dospěl k názoru, že by mě práce kastelána moc bavila. Dodělal jsem si tedy bakalářský titul. Má volba padla na muzeologii. Později se mi podařilo vyhrát konkurz na pozici kastelána na našem úžasném Sovinci. Od února 2016 tuto práci zodpovědně vykonávám.

Hrad Sovinec je známý svými bohatými programy. Jaká byla loňská sezóna? Ovlivnila vás pandemie covidu?

Loňská sezona byla díky omezením kratší. Brány hradu jsme otevřeli až 1. června, což je o 2 měsíce později než v předešlých letech. Takto zkrácená sezona se logicky projevila i na celkovém počtu návštěvníků, ovšem i přesto si za uplynulou sezonu našlo cestu na Sovinec více než 54 000 návštěvníků. Jsem velmi rád, že i přes různá omezení nám turisté zachovali svou přízeň. Myslím si, že za to mohou právě i naše kulturní akce, které zde pořádáme. A že jich rozhodně není málo!

Teď, když o tom uvažuji, kromě 2 nebo 3 víkendů jsme měli každý víkend pro příchozí návštěvníky připravený nějaký program. Každá akce je trochu jiná, myslím si, že i ta jejich rozmanitost nám zajištuje takovou návštěvnost, protože každý si zde najde to své. Jsem rád, že se k nám mnozí lidé během celé sezony opakovaně vracejí, a není jich málo.

 

Na kdy plánujete začátek sezóny a co pro návštěvníky letos chystáte?

Letošní sezona začíná v pátek 1. dubna. A hned první víkend v dubnu začínáme netradičními prohlídkami hradu s různými vstupy a scénkami, se kterými nám pomohou Mušketýrská jednotka SALVA QUARDIA, šermíři FRATRES IN ARMIS, orientální tanečnice nebo sokolník. Mezi novinky pro letošní rok patří například otevření 2 nových expozic, ČISTOTA PŮL ŽIVOTA aneb střípky z historie hygieny a naší Zbrojnice, kterou bychom rádi veřejnosti slavnostně představili v sobotu 2. dubna v odpoledních hodinách. Pak tu máme ještě pár drobných novinek a překvapení, na které si ovšem budou muset čtenáři přijít sami, a to přímo u nás na hradě.

Máte na Sovinci nějaké místní strašidlo (nebo zajímavou pověst, která se k hradu váže)?

Hrad byl založen mezi lety 1329 až 1332, takže se jedná o velice starý objekt, proto se není čemu divit, že zde jsou různé „energie“. Pověstí tu máme několik, ať už o Sovím králi nebo o ohnivém koni. Ovšem jak s oblibou říkám, největším strašidlem jsem na hradě já😊.

Plánujete v blízké budoucnosti nějaké opravy?

Hrad je docela veliký, takže je tu stále co opravovat. Je to jako s větším rodinným domem: na jedné straně s opravou skončíte a na té druhé můžete opět začít. Ano, počítáme s většími či menšími opravami jako je rekonstrukce hradního občerstvení, rekonstrukce vnitřních prostor tzv. lesnické školy, oprava hradeb a podobně. Péče o hrad ovšem není jen o samotných opravách, ale i o jeho údržbě. S tím nám hodně pomáhají naši dobrovolníci (Brontíci), kteří nám pomáhají zdarma ve svém volném čase, a to jak s údržbou hradu (sekání trávy, hrabání listí, různé nátěry a spousta dalšího), tak i s pořadatelskou činností během víkendových kulturních akcí, za což jim touto cestou moc děkuji. Bez jejich nezištné pomoci by nebyl Sovinec Sovincem.

Co by podle Vás návštěvníci letos určitě neměli na Sovinci vynechat?

Jak jsem již říkal, každý návštěvník si tu najde své. Někteří preferují návštěvu Sovince mimo víkendy, kdy neprobíhají akce, protože si chtějí užít klidnější atmosféru hradu a jeho prohlídky. Vybírat mohou ze 3 prohlídkových okruhů. Pak tu jsou tací, kteří jezdí rádi na víkendové akce. Asi bych musel vyjmenovat všechny, ale jen namátkou mohu jmenovat akce: VELIKONOCE NA SOVINCI, BUBOFEST, MYSLIVECKÉ LETNÍ SLAVNOSTI, SOVINECKÝ ŠPERK, NA PŘÍKAZ CÍSAŘE, POSLEDNÍ VZDOR, ŠKOLU KOUZEL NA SOVINCI atd. Seznam akcí najdete na našem webu a také doporučuji sledovat aktuální informace na našem facebooku. Doporučuji také navštívit zámek v Bruntále, který má ve správě Muzeum v Bruntále, které spravuje i hrad Sovinec.

ADRESA A KONTAKT

Hrad Sovinec
Sovinec 58
Jiříkov 793 51

e-mail: sovinec@mubr.cz
tel.: + 420 554 219 863
www.hrad-sovinec.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací