V samotném srdci střední Hané, obklopeno rybníky a jezery, leží městečko Tovačov. Už zdálky můžete vidět Spanilou věž tovačovského zámku. Z devadesát šest metrů vysoké věže je nádherný výhled do okolní krajiny a všechny rybníky a jezera uvidíte jako na dlani. Věž je přístupná veřejnosti a slouží jako vyhlídkové místo.

Na trase naší stezky najdete Tovačov na samém konci, nedaloko místa soutoku Moravy a Bečvy. Tovačov rozhodně stojí za návštěvu, a to nejen kvůli zámku. V Tovačově se také můžete napojit na trasu Moravské stezky a pokračovat dále do Olomouce nebo Kroměříže.

Podle pověsti byla stavba původně hradu na tomto místě založena v 2. polovině 11. století jako útočiště lovců, později sloužil hrad jako dobře chráněná vodní tvrz. Historie zámku je ale svázána především s rodem Cimburků, za nichž začal být přestavován původní hrad v renesanční sídlo. Přestavba pokračovala i za Pernštejnů. V roce 1492 byla dostavěna i téměř sto metrů vysoká Spanilá věž.

Novorenesanční přestavba zámku proběhla na přelomu 19. a 20. století. Vstupní portál věže je označovaný jako nejstarší italská renesanční práce v ČR. Za pozornost v interiéru stojí zmenšená kopie schodiště Vídeňské opery. Po jeho stranách jsou umístěna dvě zrcadla a traduje se, že když se v obou z nich uvidíte zároveň, splní se vám přání.

V jeho prostorách si můžete prohlédnout kromě tematických a příležitostných výstav především renesanční portál zámecké věže, zámeckou kapli s raně barokní štukaturou, levé křídlo zámku se schodištěm ve vídeňském stylu a obřadní síní města. Dále rytířský a sněmovní sál, expozici rodu Gutmannů, expozici prusko-rakouské bitvy u Tovačova v roce 1866 a expozici Ctibora Tovačovského z Cimburka.

Zámek obklopuje menší zámecký park, který ve stínu vzrostlých stromů láká k odpočinku a relaxaci. Nádvoří zámku a park jsou volně přístupné.

ADRESA A KONTAKT

Zámek Tovačov
Cimburkova 2
Tovačov 751 01

e-mail: zamek@tovacov.cz
tel.: + 420 581 731 309
zamek.tovacov.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací