10. června - 16. září 2023

Po dvouletém covidovém útlumu se letos znovu rozběhla spolupráce subjektů cestovního ruchu v oblasti Moravské brány. Vydatnou porci zážitků nabízí nejen tři města, pomyslně vymezující tuto turistickou oblast, ale i další lokality. Stačí si jen vybrat z bohatého menu.

Přerov

Už z dálky upoutá silueta přerovského zámku. V jeho prostorách se ukrývají různorodé sbírky Muzea Komenského, zaměřeného zejména na dějiny školství a komeniologii. Do 1. října zde nyní probíhá výstava CO JE TO ZA PÍSMENKO? prezentující české slabikáře a abecedáře vydané do roku 1989. Od konce června do konce října pak můžete navštívit archeologickou výstavu ŠVÉDOVÉ NA PŘEROVSKU. Pro milovníky přírody organizuje Ornitologická stanice zajímavé exkurze nejen za ptactvem.

Hlavní událostí letních měsíců budou již jednadvacáté Přerovské svatovavřinecké hody, které proběhnou ve dnech 11.–13. srpna. Během tří dnů ožije centrum města hudebními vystoupeními, jarmarkem, hodovou výstavou v Galerii města Přerova nebo historickým průvodem. Úterní podvečery v červenci a srpnu budou patřit Hudebnímu létu na hradbách, kdy se na nábřeží Bečvy rozezní muzika různých žánrů. Městské informační centrum si pro návštěvníky připravilo čtyři tematické okruhy komentovaných prohlídek. Ani letos nebude chybět promítání českých filmů pod širým nebem, které v polovině července přiveze na náměstí T. G. Masaryka Kinematograf bratří Čadíků.

Lipník nad Bečvou

Také město Lipník nad Bečvou zve všechny návštěvníky na tradiční a oblíbené akce. V červnu se uskuteční 9. ročník festivalu studentských filmů POD NEBESY. V červenci se můžete při příležitosti Svatojakubských hodů těšit na třídenní multižánrový program pro všechny generace, zábavnou show SIRÉNY NA CESTÁCH v kulturním domě Echo i na vystoupení Xindla X na lipenském náměstí. Od června do září bude probíhat výstava kovových exponátů uměleckého sochaře Jana Dostála v historickém centru města. Během celé turistické sezóny si můžete město prohlédnout zdarma s průvodcem denně (mimo pondělí) v 10 a ve 14 hodin, nebo si zahrát terénní poznávací hru LIPENSKÝ OKRUH či questing (hledačku) PO STOPÁCH LIPENSKÝCH ŽIDŮ. K příjemnému posezení láká originální střešní zahrada, pod níž se nachází výstavní prostor galerie Konírna, v níž celoročně probíhají zajímavé výstavy.

Hranice

Dominantu městské památkové zóny tvoří zámek s unikátním proskleným zastřešením dvorany, kostel Stětí sv. Jana Křtitele na hranickém náměstí, budova Staré radnice a bývalá židovská Synagoga. K návštěvě láká hned několik místních muzeí a galerií, ale vyrazit můžete také na řadu kulturních akcí.

Červnová BENEFICE ZA HRANICE přinese nejen pestré hudební zážitky, ale zároveň podpoří i dobrou věc. 24. června proběhnou v centru města Hranické slavnosti s podtitulem PLNOU PAROU STAROU KÁROU, k vidění budou třeba auto-moto veteráni z let 1925 až 1978. Po celý červenec poběží tradiční hudební festival Hranické kulturní léto, jehož koncerty se konají v Zámecké zahradě se stupňovitým hledištěm a herními prvky pro děti. O prázdninách si můžete vybrat z nabídky komentovaných prohlídek areálů lázní Teplic nad Bečvou nebo kostela Narození P. Marie zvaného Kostelíček, židovskými Hranicemi nebo c. k. vojenskými ústavy.

 Hranická propast

Chcete-li zhlédnout zajímavou expozici a spojit to s hezkou procházkou v přírodě, vydejte se k Hranické propasti, nejhlubší zatopené propasti na světě, jejíhož dna nebylo zatím dosaženo. V Infocentru Hranické propasti ji můžete díky virtuálním brýlím prozkoumat ze všech úhlů a podívat se na záběry jejích bezedných hlubin v útulném minikině. Mnohé návštěvníky také zaujme interaktivní model Hranického krasu se snímky z jednotlivých částí Propasti.

Lázně Teplice nad Bečvou

Lázně Teplice nad Bečvou v romantickém kaňonu řeky Bečvy nabízejí spoustu příležitostí k odpočinku a relaxaci. Letošní hlavní lázeňská sezóna láká na dva nové pobyty – Dovolená v lázních s nádechem Provence se dvěma variantami délky a Vodíkový příliv energie, ve kterém můžete vyzkoušet procedury obohacené o molekulární vodík. Procházky lázeňským parkem si můžete zpříjemnit ochutnáním zdejší kyselky nebo návštěvou lázeňských kaváren, ve kterých se koná pravidelný kulturní program.

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Při procházce lázeňským areálem můžete sestoupit dokonce i pod zemský povrch. Zbrašovské aragonitové jeskyně nabízejí prohlídku tajuplných prostor, jejichž stěny zdobí keříčky minerálu aragonitu a nejnižší části zaplavuje plyn oxid uhličitý. Nemusíte se ani teple oblékat, v podzemí je příjemných 14,5 °C. Poslední zpřístupněnou prostoru, Mramorovou síň, od července obohatí výstava současného výtvarného umění. Svá díla představí sklářský výtvarník a pedagog Ondřej Strnadel, výstava potrvá do konce návštěvnické sezóny.

 Helfštýn

Nabitá sezóna hradu Helfštýna vyvrcholí na konci srpna mezinárodním setkáním kovářů HEFAISTON. Letošnímu 41. ročníku bude předcházet tradiční KOVÁŘSKÉ FÓRUM, během něhož vytvoří kovářský tým Lukáše Kučery před zraky návštěvníků unikátní dílo. Celosezónně mohou návštěvníci zavítat do obnoveného hradního paláce, který nabízí jedinečnou atmosféru propojením starého s novým. Jeho unikátní oprava se skleněným zastřešením získala řadu architektonických ocenění. V paláci probíhají také od dubna do září speciální noční prohlídky s názvem PALÁC ŽIJE.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací