Městys Hustopeče nad Bečvou má bohatou historii, což dokládá i renesanční stavba zámku s nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě.

Do Hustopečí nad Bečvou cyklisty přivede odbočka, která vede okolo zámku a za městysem se znovu připojuje k cyklostezce Bečva. Hustopečský zámek stojí za zastávku, protože se může pyšnit nejkrásnějším arkádovým dvorem na Moravě. Jeho historie sahá až do roku 1580, kdy jeho majitelé z rodu Žerotínů začali nevyhovující tvrz přestavovat na dvouposchoďový renesanční zámek.Městys leží v nejvýchodnějším výběžku Olomouckého kraje, na půli cesty mezi Hranicemi a Valašským Meziříčím. Přestože první historicky doložená zmínka je z roku 1201, kdy je zapsáno jméno statku hustopečského, počátky osídlení městyse se dají najít mnohem hlouběji v minulosti. Při stavbě zdejší školy byly v roce 1946 objeveny stopy sídliště nejstarších zemědělců z počátku mladší doby kamenné – neolitu. Byly objeveny zlomky nádob a kusy mazanice – hliněné omítky stěn tehdejších chat.Připomínkou dávných dob je nejen zámek, ale také kostel Povýšení sv. Kříže. Stavba je pozoruhodná z historického i uměleckého hlediska. Vysoký chrám byl postaven v letech 1597 až 1611 v pozdně goticko-renesanční stylu. Jeho okna jsou vyzdobena barevnými malbami na skle. Nejvzácnějším uměleckým dílem je však dřevěná kazatelna z poloviny 18. století, stejně jako 14 barokních soch na ohradní zdi. Kolem kostela býval v minulých staletích hřbitov. Současný hřbitov je umístěn nedaleko budovy základní školy. Jeho součástí jsou starobylé pískovcové pomníky členů rodiny Baillou a hrobem Václava Kerauše, kmotra Karla Havlíčka Borovského.V místní části Poruba stojí cihlový větrný mlýn holandského typu z roku 1853. Ještě počátkem války se ve mlýně mlelo a šrotovalo, vyráběly se kroupy a zpracovávalo proso na jáhly. Pro případ bezvětří měl mlynář připraven elektromotor. V současnosti prochází rekonstrukcí a připravuje se jeho zpřístupnění. Od konce roku 2017 má kromě opravené střechy a interiéru opět i čtyři dřevěné lopatky.

Největším lákadlem Hustopeč je ale bezpochyby renesanční zámek z roku 1596 s unikátním arkádovým dvorem. Zámek byl dlouhodobě ve špatném technickém stavu a nebyl nijak využíván. Od roku 2005 probíhají restaurátorské práce a úchvatný arkádový dvůr je veřejnosti přístupný. Ve sklepení zámku je zpřístupněno lapidárium, v němž jsou umístěny originální části soch, které byly sejmuty z hradní zdi a nahrazeny kopiemi. Najdete tady i řeznické muzeum, lapidárium a filmové a hudební muzeum.

V Řeznickém muzeu si připomenete tradici a vývoj řemesla místní rodinné firmy Váhala založené už v roce 1933. V muzeu jsou vystaveny předměty a stroje, které firma používala až do znárodnění v roce 1950 a další zajímavé exponáty, související s řeznickou výrobou. V Hudebním muzeu si připomenete hudebníky s kořeny na Hranicku a můžete si připomenout jejich úspěchy a ocenění. Ve Filmovém muzeu se přenesete se do dob, kdy se amatérské filmy stříhaly nůžkami, lepily lepidlem a promítaly cvakajícími promítačkami na stříbrné plátno. Prohlédnete si unikátní digitální filmový archiv Hranicka a Lipenska se snímky natočenými od roku 1947.

Na zámku nádvoří jsou pořádány různé kulturní akce, výstavy a jarmarky.

V okolí městyse jsou velká štěrkopísková jezera, vhodná k rybaření a provozování vodních sportů. V Hustopečích tak naleznete zázemí k relaxaci i k aktivnímu odpočinku. V centru naleznete také několik obchodů a možností k občerstvení.

ADRESA A KONTAKT

Obecní úřad
Náměstí Míru 21
Hustopeče nad Bečvou
753 66

e-mail: posta@ihustopece.cz
tel.: + 420 581 626 111
www.ihustopece.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací