Starobylé město leží v samém srdci Moravské brány, na trase staré obchodní cesty. Z jedné strany tuto prastarou obchodní stezku lemují Hostýnské vrchy, z druhé strany Oderské vrchy.

Nad městem střežil bezpečnost poutníků středověký hrad Helfštýn. V posledních letech je hrad proslulý mezinárodním setkáním uměleckých kovářů Hefaiston, jehož výtvory zdobí ulice Lipníku nad Bečvou.

Lipník nad Bečvou leží nejen na naší cyklostezce, jeho okolí je protkáno sítí značených cyklostezek a turistických tras pro pěší. Lipník nad Bečvou stojí za návštěvu nejen jako zastávka na jízdě po cyklostezce. Do města se dopravte autem nebo využijte dobrého vlakového spojení. Z Lipníka si můžete naplánovat různé okružní trasy po cyklostezkách. Určitě doporučujeme výlet na Helfštýn třeba s výletem do Teplic nad Bečvou a zpět.

V Lipníku ale můžete strávit celý den, protože má co nabídnout. Městská památková rezervace Lipník nad Bečvou si dodnes nese všechny znaky starobylých sídel s dominantním náměstím v centru. Na území rezervace je celkem 190 domů a drobné, zejména sakrální stavby, z nichž 105 je prohlášeno za nemovité kulturní památky. Kromě měšťanských domů můžete obdivovat kostel svatého Jakuba Většího s farou, zvonici, radnici, kapli svatého Josefa nebo budovu pošty. Od května do září provází denně kromě pondělí městem průvodce. Prohlídka je zdarma.

Kolem celého historického jádra můžete pozorovat dodnes dochované hradby. Vznikly jako obranný systém města. Pozůstatky městských hradeb v Lipníku nad Bečvou patří k nejzachovalejším na Moravě. I když již v 19. století zanikly městské brány, zachovaly se z opevnění poměrně rozsáhlé úseky obou hradebních zdí s baštami a množstvím pozoruhodných detailů.

Ve městě se dochovaly také židovské památky, které připomínají, že v 1. polovině 19. století byla téměř třetina obyvatel v Lipníku židovského původu. Nejvíce historických židovských domů najdete v Pernštýnské ulici, kde se dochovala také druhá nejstarší synagoga v republice. Dnes slouží bývalá synagoga jako modlitebna Církve československé husitské. Opodál stojí Guttmanův nadační dům, který sloužil jako chudobinec a modlitebna. Po roce 1989 byly obnoveny oba lipnické židovské hřbitovy.

Atraktivní místo k relaxaci najdete na Zámku. Renesanční zámek byl vybudován jako patrový s dvoutraktovou dispozicí. V šedesátých letech 19. století byl přestavěn do novoklasicistní podoby. Zámek dnes slouží jako sídlo Městského úřadu. Západní křídlo zámku bylo rekonstruováno. Ze stájí, kočárovny a bytů kočích se tak stala galerie a společenský sál s kavárnou. Podle svého minulého účelu získala název Konírna. Na střeše Konírny byla na počátku 20. století vybudována technicky unikátní střešní zahrada. V době svého vzniku to byla první zahrada na střeše v zemích na sever od Alp. Od dubna do konce října je zahrada otevřena denně kromě pondělí. Ze střešní zahrady je pěkný výhled do zámeckého parku v anglickém stylu, který je také přístupný veřejnosti.

Další místo k odpočinku najdete v Meditační zahradě, která přiléhá k východní straně presbytáře farního kostela sv. Jakuba. Má tvar nepravidelného pětiúhelníku o celkové výměře asi 3 000 m2. Byla založena díky aktivitě Okrašlovacího spolku Lípa a Římskokatolické farnosti za podpory města. Plochy zahrady jsou osázeny rostlinami tak, aby rostliny rozkvétaly postupně až do pozdního podzimu.

Přímo v Lipníku nad Bečvou si můžete zaplavat na městském koupališti, kde provozují i úschovnu kol. Kdo dává přednost přírodnímu koupání, svlaží se raději v přírodním štěrkovém jezeru Jadran. Rozkládá se přímo u cyklostezky Bečva na půli cesty mezi Lipníkem a Osekem.

Lipník nad Bečvou má i své Keramickou známku. Přehled všech Keramických známek najdete na webu: www.keramickeznamky.cz

ADRESA A KONTAKT

Turistické informační centrum
náměstí T. G. Masaryka 13/20
Lipník nad Bečvou I-Město
751 31

e-mail: tic@mek-lipniknb.cz
tel.: + 420 581 773 763
info.mesto-lipnik.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací