Hranice leží v zajímavé geologické oblasti. Na obou březích řeky Bečvy se rozprostírá krasový útvar Hranický kras. U jeho vzniku v devonském vápenci stály především tektonické poruchy, atmosférické srážky a termální vody, nasycené oxidem uhličitým.
Výjimečným geologickým úkazem je především Hranická propast. Je to nejhlubší zatopená sladkovodní jeskyně světa. Suchá část propasti, kam lze nahlédnout, dosahuje 69,5 m. Celková ověřená hloubka propasti je 473,5 m. Skutečného dna však ještě nebylo dosaženo. Propast je jedinečným fenoménem i z hlediska výskytu netopýrů.
Z cyklostezky Bečva se k ní dostanete, když se v Teplicích nad Bečvou vydáte přes železobetonový most po červené a zelené turistické značce do Infocentra Hranické propasti. Infocentrum sídlí ve výrazné budově železniční stanice Teplice nad Bečvou. Vlaky tu na trati stále staví, ale jízdenku si tu už dnes nekoupíte. Místo toho najdete v památkově chráněné funkcionalistické budově z roku 1939 interaktivní model propasti a získáte mnoho informací o významném přírodním úkaze. Z infocentra vede k propasti značená naučná stezka „Národní přírodní rezervací Hůrka“.
U rozcestníku na hranickém mostě se můžete rozhodnout, jestli se zastavíte nejprve na letním koupališti Plovárna s velkým množství atrakcí nejen pro děti nebo se vydáte prozkoumat město.
Hranice nabízí mnoho památek a míst se jedinečnou atmosférou. Procházka starými uličkami a podloubím měšťanských domů vás zavede na Masarykovo náměstí. Dominantou náměstí je barokní kostel Stětí svatého Jana Křtitele. Krásy města můžete pozorovat z vysoké věže Staré radnice, v které dnes sídlí Městské muzeum.
Z Masarykova náměstí se krátkou procházkou dostanete přes Pernštejnské náměstí až k Zámku, ve kterém od devadesátých let minulého století sídlí městský úřad. Nejstarší důkaz o zámku pochází ze 14. století. Čtyřkřídlá stavba s renesančním arkádovým nádvořím a později dostavěnou věží vydává na mnoha místech svědectví o své historii. Je to například bohatá štuková výzdoba reprezentačních místností nebo portál se znakem Františka kardinála z Dietrichsteina. Zámek byl kompletně zrekonstruován a pro jeho arkádové nádvoří bylo zvoleno netradiční architektonické řešení. Nádvoří bylo uzavřeno průhlednou střechou, a stalo se tak pevnou součástí interiéru. Přízemí je volně přístupné a můžete tak posedět v kavárně, nakoupit si v prodejně regionálních produktů nebo využít služeb informačního centra s půjčovnou kol a koloběžek.
Existenci židovské komunity ve městě připomíná synagoga, která byla v devadesátých letech minulého století zdařile rekonstruovaná. Nádherné prostory se často využívají k pořádání kulturních akcí a výstav.
Město Hranice je díky své poloze dobře dostupné autem nebo vlakem. Ve městě si můžete naplánovat zastávku při cestě po naší cyklostezce nebo si dopřejte výlet jen do Hranic a jeho okolí. Z Hranic se zajeďte podívat třeba na Jezernické viadukty nebo prozkoumejte krásu větrných mlýnu, za kterými vás zavede Mlýnářská cyklotrasa. Za návštěvu stojí také sousední lázně Teplice nad Bečvou a Zbrašovské aragonitové jeskyně.
Z Hranic si můžete odvézt Keramickou známku s motivem Staré radnice: www.keramickeznamky.cz/hranice-stara-radnice
ADRESA A KONTAKT
e-mail: infocentrum.zamek@mkz-hranice.cz
tel.: +420 581 607 479
https://infocentrum-hranice.cz