Valašské Meziříčí leží na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy a díky své poloze je křižovatkou silničních a železničních tras. Město vždy patřilo k průmyslovým a vzdělanostním centrům regionu.

Najdeme zde třeba původní nejstarší hvězdárnu ve střední Evropě, která je zařazena mezi 12 světových observatoří provádějících pozorování slunce.

Náměstí i s přilehlými ulicemi je bohužel pouze torzem někdejšího původně středověkého města. Toto území je ohraničeno dnes již neexistujícími městskými hradbami a je od roku 1992 vyhlášeno městskou památkovou zónou. Budova radnice pochází z roku 1677 a celkem tu stojí 46 měšťanských domů zapsaných do ústředního seznamu nemovitých kulturních památek. Na severní straně náměstí stojí cenný barokní sloup Panny Marie, na jižní straně je socha sv. Floriána. V Křížovského ulici stojí farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je nejvýznamnější nemovitou kulturní památkou v centru města.

Významnou dominantou města je i zámek Žerotínů. V budově zámku sídlí městská organizace Kulturní zařízení a oblíbený hudební M-klub. Zámek je přístupný veřejnosti a mimo jiné zde najdete v jeho jižním křídle Muzejní a galerijní centrum s expozici, která ukazuje život zámku v době jeho největší slávy a přibližuje návštěvníkům historii města a okolí. Nachází se v prvním patře a je rozdělena do pěti volně navazujících celků. Expozice je průběžně obnovována a doplňována, a tak působí živým dojmem místa, kde se setkává minulost se současností. V zámku je i expozice Českoslovenští letci v RAF a Svět kostiček: Lego.Významnou dominantou města je i zámek Žerotínů. V budově zámku sídlí městská organizace Kulturní zařízení a oblíbený hudební M-klub. Zámek je přístupný veřejnosti a mimo jiné zde najdete v jeho jižním křídle Muzejní a galerijní centrum s expozici, která ukazuje život zámku v době jeho největší slávy a přibližuje návštěvníkům historii města a okolí. Nachází se v prvním patře a je rozdělena do pěti volně navazujících celků. Expozice je průběžně obnovována a doplňována, a tak působí živým dojmem místa, kde se setkává minulost se současností. V zámku je i expozice Českoslovenští letci v RAF a Svět kostiček: Lego.

U zámku najdeme i Galerii Sýpka, která představuje krátkodobé výstavy mladých tvůrců a místních umělců. Galerie Kaple, vzniklá z dřívější vězeňské kaple, vystavuje současné české výtvarné umění.

Významnou památkou je i Zámek Kinských s expozicí Muzea regionu Valašska, který ale v současné době prochází rekonstrukcí.

Unikátním zážitkem je možnost navštívit Moravskou gobelínovou manufakturu. Živé muzeum gobelínů umožňuje návštěvníkům navštívit gobelínové a kobercové dílny s více než stoletou tradicí za plného provozu, a vychutnat si tak atmosféru tradičního uměleckého řemesla. Navíc uvidíte v chodu historické stroje, které jsou dnes již technickými památkami, můžete shlédnout dobové filmy o dílnách a řemeslech na Valašsku, občerstvit se ve stylové kavárně a prohlédnout si galerii moderních a historických tapiserií.

Město samotné a jeho okolí je protkáno sítí značených cyklotras a turistických stezek.

ADRESA A KONTAKT

Turistické informační centrum
Komenského 169/4a
Valašské Meziříčí
757 01

e-mail: info@info-vm.cz
tel.: +420 775 109 809
www.info-vm.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací