Naše stezka vede kolem Zubří, ale bylo by chybou se v Zubří nezastavit. Malebné městečko Zubří schované za hradbou továrny Gumárny Zubří leží asi 4 km západně od Rožnova pod Radhoštěm v kopcovité krajině v podhůří západní části Moravskoslezských Beskyd.

Původní obec založená v roce 1310 byla dne 22. února 2002 povýšena na město. Stala se tak nejmladším městem v okrese Vsetín.

Najdete zde celé spektrum služeb, aniž byste se museli proplétat hustou dopravou větších měst na trase naší stezky. Samotné Zubří nabízí dost míst k občerstvení, relaxaci a k poučení. Věděli jste třeba, že k Zubří neodmyslitelně patří bílá vyšívaná krajka?

Bílou vyšívanou krajku zprvu zhotovovaly ženy jako ozdobu svého kroje. Zájem o kroj oživila učitelka ručních prací Marie Schoberová. Bílé výšivky přizpůsobila nový trendům a výrobky zuberských žen díky svým stykům dostala do větších měst a do zahraničí. Tradice bílých vyšívání je stále živá. Stálá expozice městského muzea seznamuje návštěvníky mimo jiné právě s historií zuberské výšivky. K dalšímu tradičnímu řemeslu patřila v Zubří výroba březových metel. Ty místní lidé dodávali do širokého okolí a trochu neprávem si díky tomu vysloužili pojmenování ,,metlářská dědina“.

Zubří se proslavilo i na poli sportovním. Nejvýznamnějším sportem v Zubří je házená, která se zde hraje již od roku 1926 a postupem doby získala zuberská házená celonárodní i mezinárodní věhlas.  V samém středu města se nachází klidová zóna, která vznikla úpravou bývalého házenkářského hřiště. Světoznámá zuberská házená se dnes hraje v nově zrekonstruované sportovní hale. Prostor s lavičkami, herními prvky pro děti a dospělé poskytuje možnost k načerpání energie jak pro malé i dospělé. Můžete si zde i nabít elektrokolo.

Poblíž je i kavárna a také dům, kterému se v Zubří lidově říká „Petrohrad“. První občanská stavba z 2. pol. 19. století je úzce spojená s rodinnou českého historika a politika Františka Palackého. Tam učitelka ručních prací Marie Schoberová v letech 1920-1932 vedla soukromou školu valašského vyšívání. V současnosti zde v prvním patře naleznete výstavní galerii Muzea Zubří, která je dějištěm krátkodobých výstav.

Kousek od výstavní galerie Petrohrad leží kulturní památka kostel sv. Kateřiny Alexandrijské, který byl vybudovaný v letech 1785 – 1788.  Vznosná zděná budova nahradila původní dřevěný kostel. Kromě náboženských obřadů se v něm pořádají také pěvecké a varhaní koncerty.

Ve Starém Zubří stojí také nová kaple svatého Ducha. Pro její stavbu bylo zvoleno místo na malém návrší s výhledem na celé údolí kolem Starozuberského potoka. Základní kámen pro ni posvětil papež Jan Pavel II. při své návštěvě Olomouce dne 21. května 1995.  Veškeré práce při stavbě kaple obětavě zajišťovali místní řemeslníci a dobrovolní brigádníci. Kaple byla vysvěcena v roce 2000 a svým architektonickým řešením vyjadřuje ideu „jednoty člověka“.

Místa s bohatou duchovní historií inspirují ke klidné relaxaci. Kdo ale hledá adrenalin, může navštívit bikepark Hcore3.com. Zaštiťuje ho oddíl alternativních sportů TJ Zubří. V Multifunkčním areálu se v létě okoupete na koupališti, celoroční oddych poskytuje moderní wellness centrum. Příznivcům aktivního odpočinku Multifunkční areál nabízí zázemí ve svém fitness centru a na kuželkářských dráhách. V multifukčním areálu nalezte i stylovou kavárnu.

Hlavní ulici kopíruje také turistická žlutá trasa, která vás vyvede až na rozcestník na Krátké, kde se můžete napojit na naučnou stezku Veřovické vrchy. Provede vás po hřebenech Beskyd s krásnými výhledy. Když po ní vyrazíte nahoru k vrcholům Beskyd, zastavte se cestou u nejstaršího tisu na Valašsku, který pamatuje i třicetiletou válku. Roste u odbočky do ulice U Tisu. Kousek nad ním najdete i další přírodovědnou zajímavost. Každoročně na jaře roste v zahradě domu č. 137 vzácný Heuffelův šafrán.

Žluté směrovky vás dovedou i k pozůstatkům staré osady Hodorf, která zanikla v 15. století. Můžete si tam odpočinout a nabrat vodu z hodorfského pramene. Další pramen je jen kousek dál po cestě. Upravený Mločí pramen pod Obecníkem získal jméno podle mloka skvrnitého, která se zde hojně vyskytuje. Upravené okolí studánky vybízí návštěvníky k zastavení a občerstvení čerstvou pramenitou vodou.

Město Zubří má svůj motiv Zubra a Zuberské výšivky na Keramických známkách. Přehled všech Keramických známek najdete na webu: www.keramickeznamky.cz

ADRESA A KONTAKT

Obecní úřad
U Domoviny 234
Zubří
756 54

e-mail: podatelna@mesto-zubri.cz
tel.: +420 571 757 051
www.mesto-zubri.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací