Ostružnou znají především milovníci zimních sportů – na jejím katastru se nachází několik zimních lyžařských areálů. Jeseníky jsou ale krásné i v létě a Ostružná je oblíbeným místem, odkud se můžete vydávat na výlety po Jeseníkách. Samotnou Ostružnou prochází naše stezka a nadšení cyklisté se sem mohou dopravit se svými koly i vlakem. Obec totiž leží na železniční trati, která vede z Hanušovic do Jeseníka. Ostatně v Ramzové, která je součástí Ostružné, najdete nejvýše položenou rychlíkovou stanici u nás.

Ostružná se kupodivu nejmenuje po ostružinách. Její název německy popisoval místo, kde se kácely klády. V nářečí to znělo jako Spornhau (Sporn je ostruha) a jeho překladem vznikl koncem 19. století název Ostružná.  Ostružná byla založena kolštejnskou vrchností v roce 1561, Petříkov byl založen v roce 1617. Osada Petříkov se jmenuje podle jejího zakladatele Hanuše Petřvaldského.

Zdejší rozlehlé lesy byly majetkem kolštejnského velkostatku a v meziválečném období pečoval státní revír o 900 hektarů lesa. Mezi dvěma válkami pracovaly v Ostružné také dva mlýny. Pro rozvoj obce bylo důležité zřízení železniční stanice na trati z Hanušovic do Frývaldova v roce 1888. V roce 1960 byla k Ostružné připojena osada Ramzová.

Připomínkou historie je v Ramzové novogotická kaple z roku 1897. V interiéru se nachází oltář s obrazem sv. Rocha a další výzdoba. Centru Ostružné dominuje pozdně barokní kostel Zjevení Páně z 18. století. V interiéru se nachází obrazy, které jsou dílem malíře Jana Kryštofa Handkeho. Byly sem přemístěny ze zrušeného kostela Panny Marie na Předhradí v Olomouci. V Petříkově je nepřehlédnutelná malebná stavba kaple sv. Vavřince, která pochází z roku 1909.

Ostružná leží v Ramzovském sedle, které bývalo v minulosti strategicky důležitým místem a vedla tudy kupecká a poutní stezka z Moravy do Slezska. Dnes je Ostružná a Ramzová rájem především pro turisty. Z Ramzové se vyráží na vrchol Šeráku, na Keprník, Vozku nebo Červenou horu. Přes významné vrcholy Jeseníků vás provede červená turistická hřebenová trasa. Lanová dráha z Ramzové vás vyveze na Čerňavu nebo až na Šerák. Spodní úsek Ramzová – Čerňava měří 1459 metrů a je čtyřsedačkový, horní úsek mezi Čerňavou a Šerákem o délce 1810 metrů je dvousedačkový.

Díky zaměření na turistický ruch najdete v Ostružné nejen několik rozcestníků, které vás navedou na výlety po Jeseníkách, ale také mnoho možností občerstvení a ubytování. V areálu Skiland lze postavit stan nebo využít možnosti pro přespání v noclehárně. Najdete tu i zázemí pro nutnou údržbu kola včetně servisní místnosti. V Ostružné, Petříkově i v Ramzové, najdete ale i ubytování hotelového typu nebo ubytování v penzionech či apartmánech.

Určitě se zastavte i v unikátní Expozici hudebních nástrojů v Ostružná. V areálu Skiland najdete ojedinělou výstavu hudebních nástrojů z různých koutů světa. Vedle exponátů evropského instrumentáře, jako jsou housle, violy, akordeony, kytary, mandolíny, citery a mnoho dalších, je vystavena celá řada exotických nástrojů. Například čínské dvoustrunné housle erhu, indický sitár, různé africké bubínky, tibetská trubka rkang dung nebo krásně zdobená harfa saung gauk z Barmy.

Ostružná, Ramzová i Petříkov jsou dnes vyhledávanými centry letní a zimní turistiky. Není to jen díky lanovce na Čerňavu a Šerák. V obci najdete i další lákadla jako je letní bobová dráha nebo horské minikáry. Na Moravskou stezku také navazují další značené cyklistické trasy, které uspokojí každého milovníka zážitkové cyklistiky v krásném přírodním prostředí.

Z Ostružné si domů můžete odvézt památku na příjemně strávený čas v podobě Keramické známky. Další motivy Keramických známek si můžete prohlédnout na webu: www.keramickeznamky.cz/galerie-mist

ADRESA A KONTAKT

Obecní úřad
Ostružná 135
788 25

e-mail: podatelna@obecostruzna.cz
tel.: +420 582 230 072
www.obecostruzna.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací