Jestli je nějaké jméno symbolem ničivých povodní v roce 1997, jsou to právě Troubky. Tehdy je zasáhl vodní živel ničivou silou. Je to ale také obec, která dokázala svou životaschopnost a dnes pozůstatky po povodni v obci prakticky neuvidíte. Její katastr protíná především naše cyklostezka Bečva, ale jeho jižní částí prochází také Moravská stezka.

Voda a řeky patří ke koloritu obce. Nedaleko Troubek, mezi Troubeckým jezerem a jezerem Donbas se slévají dvě významné moravské řeky – Morava a Bečva. Každý cyklista, který využívá Moravskou stezku nebo Cyklostezku Bečva, by měl k soutoku zajít a s pokorou sledovat klidný tok majestátních řek. Za pozorování stojí také ptactvo u Troubeckého jezera. To totiž leží na tažné trase různých druhů ptáků. Můžete vidět třeba potáplice, turpany, rybáky, hoholky, potápky, lysky, slípky, racky nebo břehule. Pro komfortní sledování ptáků byla nejen pro ornitology v roce 2014 vybudována krytá dřevěná vyhlídka. Pyšní se významným prvenstvím – je to první ornitologická pozorovatelna České společnosti ornitologické v České republice.

Troubky, které leží v úrodné krajině Hané, jsou nejlidnatější obcí Přerovska s nejrozsáhlejším katastrem. Směrem na Přerov tak lemují naši cyklostezku rozlehlé lány polí. Kdo si chce užít klidnou jízdu ve stínu stromů, zamíří na jih, směrem na Chropyni. Oblast Chrbovského lužního lesa protíná síť cest, které vás zavedou až na značenou Moravskou stezku. Ta vede přes Záříčí a Chropyň až do Kroměříže. Doporučujeme zajet až do národní přírodní rezervace Zástudánčí u Lobodic. V zachovalém lužním lese u neregulovaného toku Moravy můžete pozorovat bohatá ptačí hnízdiště. Nebo se jen osvěžit v průzračné vodě řeky Moravy.

Pokud se ale nechcete zdržovat, zůstaňte v Troubkách, a využijte několik možností občerstvení. Už při vjezdu můžete obdivovat nový most přes Bečvu, který v roce 2001 nahradil starý obloukový most, poničený při povodních v roce 1997. Zajímavé scenérie nabízí také troubecký jez s areálem malé vodní elektrárny.

Troubky mají bohatou historii. Podle pověsti zapsané v obecní kronice byly Troubky založeny kolonisty z původní osady Člunek, která ležela na ostrůvku obtékaném řekou Bečvou. Poněvadž se řeka často rozvodňovala, rozhodli se prý usídlit výše na břehu. Vedl je prý svobodný pán Trúbek, podle něhož se obec začala nazývat. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1348. Do roku 1380 byly Troubky samostatným panstvím s vlastní tvrzí, avšak od tohoto roku se na dlouhá staletí staly součástí tovačovského panství. Ke známým šlechtickým osobnostem z řad majitelů tovačovského panství patřili také Jan a Vratislav Pernštejnové, přičemž se jménem Vratislava z Pernštejna se pojí pro obec významná událost. V roce 1570 totiž Vratislav z Pernštejna coby nejvyšší kancléř českého království udělil Troubkám vlastní pečeť, která patří k nejstarším vesnickým znakům v celé České republice.

Troubky jsou známé především svým sportovním životem. Po celý rok je místními i přespolními využívána sportovní hala, jejímž vlastníkem je TJ Sokol Troubky. Nedaleko sportovní haly se pak nachází areál tenisových kurtů. Poblíž se nachází také oblíbené multifunkční dětské hřiště Ostrov a nové víceúčelové sportovní hřiště.

Občerstvit se lze v létě i u fotbalového hřiště, okolo kterého vede cyklostezka Bečva. Další možnosti jsou přímo v obci. V centru u obecního úřadu najdete také obchod. Najdete ho snadno, stačí zamířit ke kostelu svaté Markéty. Vystavěn byl v letech 1870-72. Nahradil původní svatyni, která existovala již před rokem 1672. Kostel je jednolodní stavbou rozšířenou o boční kaple. Po povodních v roce 1997 byl kostel opraven a zmodernizován interiér.

V obci má také pevné zázemí místní folklorní soubor Hanák, který udržuje lidové tradice a věnuje se hanáckým písním a tancům již od nejmenších Hanáčků. Soubor je znám svými vystoupeními nejenom na rodné Hané, ale účastnil se i mnoha mezinárodních folklorních přehlídek a festivalů.

Tradice udržuje také místní ochotnický spolek, jenž navazuje na činnost divadelních ochotníků z konce 19. století a svými představeními tak obohacuje kulturní život obce.

Troubky se také mohou pochlubit příjemným areálem mysliveckého sdružení „Konírna“ na ulici Sadová, kde se pravidelně koná mnoho společenských, sportovních a kulturních akcí – od mysliveckých burz přes jezdecké soutěže až k mysliveckým slavnostem. Areál je rovněž využíván pro konání akcí pro děti jako jsou rej čarodějnic či dětský den. V červnu se areálem line vůně kotlíkových gulášů. Takže pokud pojedete okolo po cyklostezce Bečva, zastavte se a zkuste chuť čerstvě uvařených kotlíkových gulášů.

Pokud si chcete z Troubek odvézt domů památku, která vám bude připomínat příjemně strávené chvíle, můžete si pořídit jeden z motivů obce na Keramických známkách. Přehled motivů najdete na webu Keramických známek: www.keramickeznamky.cz

ADRESA A KONTAKT

Obecní úřad
Dědina 286/29
Troubky
751 02

e-mail: podatelna@troubky.cz
tel.: +420 5581 299 211
www.troubky.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací