Město Jeseník leží v samém srdci hor, v krajině plné přírodního bohatství, zeleně a ticha, v krajině pramenů léčivé vody a čistého vzduchu. Jeseník proslul svými lázněmi, pojmenovanými podle slavného rodáka a zakladatele moderní vodoléčby Vincenze Priessnitze. Jeseník leží přímo na trase naší stezky a ta vás spolehlivě přivede do samotného centra města.
Město je ideálním turistickým centrem. Sbíhají se v něm různé trasy turistické i cyklistické. Bylo by škoda městem jen projet a důkladně neprozkoumat jesenické památky a také okolí města.
Do roku 1947 město neslo název Frývaldov. První písemná zmínka o městě a taktéž o jeho historickém názvu Vriwald (v překladu „místo zbavené lesa“) pochází z roku 1267. Tehdy se Vriwald rozvíjel jako horní město, kde se lámala především železná a zlatonosná ruda. Těžbu zlata dnes ve městě připomíná oblíbený turistický cíl kamenná rozhledna nad městem s patřičným názvem Zlatý Chlum, postavená ve výšce 875 m n. m.
Vývoj města výrazně ovlivnil především Vincenz Priessnitz – geniální přírodní léčitel, samouk a zakladatel prvního vodoléčebného ústavu na světě. Priessnitzovy léčebné lázně leží necelé tři kilometry nad městem. S osmdesáti léčebnými prameny a unikátním klimatem se lázně řadí k nejvýznamnějším na světě. Součástí areálu s lázeňskými domy je i rodný dům Vincenze Priessnitze, ve kterém se nachází muzeum, věnované jeho životu a historii lázní. Zdejší léčba je založena na využití přírodních léčivých zdrojů, kombinovaných s nejmodernějšími léčebnými a rehabilitačními metodami. Raritou je Balneopark na louce nad lázněmi, který je koncipován jako vodní zahrada se soustavou zastavení k hydroterapii a relaxaci. Vyzkoušet si můžete metody „vodního doktora“ Priessnitze na vlastní kůži: přírodní lázně horních a dolních končetin, koupel nohou s akupresurou, lavičku, střiky nebo sprchu se studenou vodou. Relaxaci nabízí i mateřídouškou provoněné sluneční terasy.
Působivý pomník Vincenze Priesnitze naleznete v městském parku Smetanovy sady. Sousoší symbolizuje alegorii zdraví, je to dílo významného slezského sochaře Josefa Obetha z roku 1909. Rozměry sousoší jsou více než působivé: postava léčitele měří téměř tři metry, šířka sousoší je deset metrů. Priessnitzův pomník byl ve své době velice ceněn, dostalo se mu dokonce označení nejlepšího pomníku v rakouském Slezsku.
Město ale nejsou jen lázně. Bohatou historii najdete vepsanou také v budově renesanční radnice z troku 1610. Ta je dominantou Masarykova náměstí. Po požáru v roce 1696 byla radnice přestavěna. Její nynější podoba pochází z roku 1710, jak dokládá letopočet u městského znaku umístěného nad vchodem budovy. Radnice je památkově chráněna. Po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2010 přibyly na náměstí nové fontány, zeleň a také se v roce 2017 na náměstí vrátila socha sv. Jana Nepomuckého.
Nedaleko náměstí se můžete poučit o zajímavé historii města ve Vlastivědném muzeu Jesenicka. Sídlí ve Vodní tvrzi, která byla postavena počátkem 15. stol. na místě obytné věže. Po požáru v r. 1727 byla tvrz upravena na zámek. Pamětní deska u vchodu připomíná, že zde od r. 1794 nedlouho sídlil jako biskupský hejtman Karl Ditters z Dittersdorfu, houslista a významný hudební skladatel předklasické vídeňské školy. Muzeum prezentuje poutavé expozice o fauně a flóře, historii a archeologii Jesenicka. Určitě doporučujeme navštívit především expozici o čarodějnických procesech, které neblaze ovlivnily celý region. Zaujmou archivní dokumenty, a především repliky mučících nástrojů.
Kompletní informace o Jeseníku a jeho turisticky zajímavém okolí vám poskytnou v Turistickém informačním centru Jeseník, které sídlí v historicky zajímavé budově bývalé Katovny. A je o čem informovat. Samotné centrum křižuje několik značených turistických tras, které turisty dovedou k nejbližším atraktivitám – modře značená trasa spojuje lázně, centrum města, sochu Vincenze Priessnitze a okolo pramenů vede k rozhledně Zlatý Chlum. Zdatní turisté mohou pokračovat od rozhledny až k vyhlídce na Čertových kamenech a z lázní třeba na vyhlídku u Heckelových skal.
Z Jeseníku můžete vyrazit na pěkné túry po trase naučné stezky Vincenze Priessnitze nebo po stezce Schroth – Priessnitz, která vás zavede do sousedních lázní Lipová. Pokud se v Jeseníku ubytujete, můžete každý den vyrážet i do vzdálenějšího okolí. Určitě stojí za prozkoumání oblast okolo Zlatých Hor se Zlatokopeckým skanzenem a unikátní přírodní rezervace Rejvíz. Mezi Žulovou a Jeseníkem jsou v nádherné přírodě situované Rychlebské stezky, které jsou rájem pro cyklisty.
Město Jeseník je přirozeným turistickým centrem, kde najdete velký výběr ubytování. Po celodenních výletech v náročných horských terénech pak můžete relaxovat na jesenickém koupališti, v několika wellness zařízeních nebo procházkami na lázeňské kolonádě či v uličkách města.
Pokud si chcete z Jeseníku odvézt domů památku, která vám bude připomínat příjemně strávené chvíle, můžete si pořídit jeden z motivů obce na Keramických známkách. Přehled motivů najdete na webu Keramických známek: www.keramickeznamky.cz
ADRESA A KONTAKT
e-mail: ic@mujes.cz
tel.: +420 584 453 693
www.kromeriz.eu