Na okraji Hané, v úrodné kotlině Moravské brázdy, se rozkládá město s bohatou historií. Díky své poloze v údolí řeky Moravy patřilo v minulosti město vždy k důležitým obchodním centrům regionu. I dnes je Mohelnice důležitým dopravním uzlem, kde se kříží cesty směrem na Polsko a směrem na Hradec Králové a Prahu. Naše Moravská stezka prochází okrajem města a u rozcestníku na okraji města doporučujeme odbočit po značené modré turistické trase a vyrazit směrem do centra.
Dominantou historického centra je nepochybně kostel svatého Tomáše z Canterbury s věží. Gotická stavba nahradila v roce 1480 původní románský farní kostel zničený husity. Postupně byla upravována barokně a novogoticky do dnešní podoby. Zajímavá je zejména výzdoba interiéru se síťovou klenbou, dvěma bočními kaplemi a vzácnými figurálními náhrobky.
Věž, která stojí mimo chrámovou loď kostela, byla postavena po roce 1322. Tehdy bylo uděleno městu Mohelnici králem Janem Lucemburským na žádost olomouckého biskupa Konráda právo opevnit město hradbami s valy a strážními věžemi. Věž sloužila městským strážím za pozorovatelnu/ hlásku. Od samého začátku byla věž majetkem města Mohelnice. Dnešní novogotická podoba věže je dílem přestavby z roku 1876. Věž slouží jako vyhlídková a je z ní krásný výhled nejen na město, ale také na široké okolí. Informace o otevírací době a provozu získáte v Městském informačním centru, které sídlí v nedalekém Domě kultury v Lazebnické ulici.
Menší i větší pozůstatky pozdně gotického městského opevnění lze nalézt po celém obvodu jádra města. Zachovalo se i několik bašt, ale pouze jedna brána, z ostatních jen pilíře s mohelnickým erbem. V domě, který byl součástí obranného systému města a říká se mu „čarodějnický“, je doložena farní škola, pravděpodobně první na severní Moravě. Ke svému názvu ale dům přišel v době, kdy v něm byl vězněn děkan Kryštof Alois Lautner při čarodějnických procesech. Po několikaletém mučení byl v roce 1685 upálen. Dům je tak němou připomínkou nechvalně známých procesů, které poznamenaly celý region.
Jedinou dochovanou bránou v Mohelnici je pozdně gotická Severní brána z roku 1540. Nad jejím vnějším portálem je umístěn latinský nápis. Čarodějnický domek, Severní brána a kostel s městskou věží leží na vrcholech pomyslného trojúhelníku, v jehož těžišti se nachází Muzeum Mohelnice. Sídlí v objektu bývalé fary. Historie objektu sahá až do druhé poloviny 13. století. Dům byl pravděpodobně součástí zaniklého mohelnického hradu. V roce 1957 byla budova zakoupena pro potřeby mohelnického muzea, které zde sídlí dodnes. V krásných prostorách se můžete poučit o dějinách města Mohelnice. Doplňuje ji i moderní expozice Pravěk Mohelnicka, která je doplněná velkoplošnou projekcí a interaktivní hernou.
Bohatou historii města zaznamenáte také na malebném náměstí Svobody s řadou historických domů. Uprostřed stojí majestátní barokní morový sloup. Vedle něj zaujme pozdně klasicistní litinová kašna se sochou Hygie a také moderní kašna, která v létě působí jako osvěžující prvek.
V centru naleznete mnoho možností občerstvení a míst, kde se lze v klidu najíst či si odpočinout u dobrého nápoje. Pokud hledáte relaxaci zásadnější, s možností smočit celé tělo a zaplavat si v chladivé vodě, můžete tak učinit už při vjezdu do města, v pískovně Mohelnice. Tam najdete i zázemí pro přespání nebo delší pobyt v kempu Sport Relax Bagr. Další možností je místní koupaliště, ke kterému vás přivede modrá turistická značka. Koupaliště je součástí Morava kempu Mohelnice a ubytovaní mohou koupaliště využívat zdarma.
I v samotném centru najdete dost možností k ubytování. Město je díky své poloze dobrým výchozím bodem pro další výlety do okolí. Na kole se tak můžete vydat na výlet třeba přes Loštice na Bouzov nebo na hrad Mírov s věznicí. Určitě stojí za to také prozkoumat region s jeho nabídkou krajové gastronomie a využít cyklistické trasy Ochutnej Moravu, která vás mimo jiné zavede na nedaleký zámek Úsov.
Krásnými dominantami města Mohelnice se můžete kochat i doma na své lednici. Odvezte si sebou jednu z krásných Keramických známek. Více motivů najdete na webu: www.keramickeznamky.cz
ADRESA A KONTAKT
e-mail: karabcova@mksdk.cz
tel.: +420 583 430 915
www.infomohelnice.cz