V samotném srdci střední Hané, obklopeno rybníky a jezery, leží městečko Tovačov.

Tovačov leží na dvou nejvýznamnějších cyklostezkách. Od Olomouce se do Tovačova dostanete po Moravské stezce a můžete se rozhodnout, jestli budete dále pokračovat směrem na Kroměříž nebo se necháte vést  Cyklostezkou Bečva směrem na Přerov.

Už zdálky budete vidět Spanilou věž tovačovského zámku. Je z ní nádherný výhled do okolní krajiny a všechny rybníky a jezera uvidíte jako na dlani. Počátky historie zámku jsou svázány s rodem Cimburků, za nichž začal být přestavován původní hrad v renesanční sídlo. Přestavba pokračovala i za Pernštejnů. V roce 1492 byla dostavěna i téměř sto metrů vysoká Spanilá věž.

Novorenesanční přestavba zámku proběhla na přelomu 19. a 20. století. Vstupní portál věže je označovaný jako nejstarší italská renesanční práce v ČR. Za pozornost v interiéru stojí zmenšená kopie schodiště Vídeňské opery. Po jeho stranách jsou umístěna dvě zrcadla a traduje se, že když se v obou z nich uvidíte zároveň, splní se vám přání. Kromě stálých expozic, mj. o prusko-rakouské bitvě u Tovačova v roce 1866 a osobnosti Ctibora Tovačovského z Cimburka, se zde konají i příležitostné výstavy. Zámek obklopuje menší zámecký park, který ve stínu vzrostlých stromů láká k odpočinku a relaxaci.

V okolí Tovačova leží několik historických rybníků, které byly za Cimburků součástí obranného systému zdejší tvrze. Za Perštejnů přibyly další rybníky, které se již hospodářsky využívaly.

Velké škody na rybnících byly napáchány v době třicetileté války. Rybníky na Tovačovsku byly obnovovány až po druhé světové válce. Postupně došlo k obnovení čtyř rybníků. Hradeckého, Kolečka, Křenovského a Nákla. Každý rok, přibližně v polovině října, probíhá velmi oblíbený slavnostní výlov Hradeckého rybníka. Rybníky jsou využívány k rybolovu nebo jsou hnízdištěm vodních ptáků. Mohutné hráze rybníků, z nichž největší Hradecký má rozlohu 165 hektarů, se starými duby lákají k procházkám.

Tovačovská jezera jsou zatopené plochy, jež počaly vznikat v padesátých letech 20. století jako následek těžby štěrkopísku, který se kromě jiných staveb používal i na stavbě pražského metra. Celková výměra jezer dnes činí asi 330 ha a každoročně se vzhledem k neustávající těžbě zvětšuje.

Samotné městečko na vás dýchne malebnou atmosférou. Jeho uspořádání patří k nejstaršímu renesančně pojatému urbanistickému založení v našich zemích. Klasické čtvercové náměstí bylo založeno v roce 1475. Radnice s renesančním portálem v průjezdu patří k nejcennějším historickým památkám města. Náměstí vévodí kašna z roku 1694 a socha sv. Václava z roku 1872.

Kdo se zajímá o vojenskou historii, může vyrazit na krátkou procházku po naučné stezce Po stopách bitvy u Tovačova 1866. Provede vás památkami po bitvě prusko-rakouské války, která zde proběhla v roce 1866. K nejvýznamnějším připomínkám bitvy patří Ústřední pomník věnovaný rakouským vojákům. Nachází se po pravé straně silnice mezi Tovačovem a Olomoucí. Je tvořen vápencovými balvany, pískovcem a mramorovou deskou, do které jsou vytesána jména všech padlých rakouských vojáků.

Ve městě najdete mnoho možností k dokoupení zásob, na náměstí najdete i lékárnu či železářství. V Tovačově se také dá v klidu naobědvat nebo si dát kávu s dezertem či zmrzlinou.

ADRESA A KONTAKT

Náměstí 12
Tovačov
751 01

e-mail: mu@tovacov.cz
tel.: +420 581 706 951
https://www.tovacov.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací