Hrad Helfštýn bedlivě stráží Moravskou bránu – spojnici Moravy a Slezska. Stavba vznikla ve 13. století a chlubí se nejdelšími hradebními zdmi u nás. V průběhu historie prošel hrad rozsáhlými úpravami a nejinak tomu bylo i v posledních letech. Díky nedávným rekonstrukcím se dnes můžete kochat dechberoucím výhledem z ochozu rekonstruovaného renesančního paláce. Helfštýn je známý především svým blízkým vztahem k uměleckému kovářství, jehož kouzlo můžete zažít na vlastní kůži především na každoročně pořádaném Hefaistonu – mezinárodním setkání uměleckých kovářů. Na hradě nechybí ani pořádná strašidla. Podle kastelána hradu Jana Laura, se kterým jsme si povídali o letošní sezoně, některá z nich dokonce plní přání.

Helfštýn - kastelán

Jaká je vlastně práce kastelána? Je to opravdu tak romantická, jak si většina z nás představuje?

Pečovat o kulturní památku je povolání pestré. Nedokážu odhadnout, co si většina představuje, ale romantická bývají spíš místa, na nichž kasteláni působí. Jistě, pro někoho to může být spojné s vidinou toho, jak správci sedí v houpacím křesle u krbu a pokynutím vítají přicházející návštěvníky. Ty bych u toho možná raději nechal, protože faktické řešení provozních starostí, kupa administrativy, rozpočtování, obstarávání revizí, vedení personálu, příprava kulturních akcí a jejich propagace, publikační činnost, koordinace dobrovolníků a vyplňování možných i nemožných zvídavých formulářů to kouzlo dost rozpouští. Občas tu otázku otočím, podle toho, kdo ji klade. Třeba paním učitelkám už pak přijde romantika menší, když si představí, že by žily ve školách. Nevím, jak je to u Vás, jestli by bylo lákavé trávit pracovní i osobní čas v infocentru?

Upřímně mi tato představa lákavá moc nepřijde. Jak jste se k tomuto povolání vůbec dostal?

Ještě při studiu dějin umění v Olomouci jsem narazil na inzerát, ve kterém Muzeum Komenského v Přerově hledalo správce na místo, které jsem pravidelně navštěvoval jakožto absolvent oboru umělecké kovářství. Prostě to ve mně zarezonovalo a nutkání to zkusit bylo silnější než všechno ostatní. Pak už to šlo ráz na ráz. Zpracovat koncepci, přesvědčit komisi, nezaleknout se na místě…

Jaká byla vůbec loňská sezóna? Ovlivnila vás pandemie covidu?

Kvůli epidemii byla kratší. Ze začátku maličko komplikovaná ve spojitosti s odkládáním a rušením připravených akcí, ale nakonec se přehoupla v nejzdařilejší sezónu za uplynulých 10 let. Venkovní prostory táhly. Menší restrikce než např. v zámeckých interiérech lákaly davy lidí. V synergii s nově zpřístupněným palácovým torzem doplněným o současnou architekturu se návštěvnost po letech vyšvihla nad 100tisícovou hranici. Většinu kulturních programů provázelo skvělé počasí. Lidé si po dlouhých měsících chtěli užívat, takže byla cítit radost z možnosti volného pohybu i prožívání připravených projektů.

Tak to moc ráda slyším. A co v letošním roce? Kdy začala sezóna a co pro návštěvníky letos chystáte?

Hned první sobotu po Novém roce. Zahájili jsme ji Novoročním výstupem. Na něj navázaly až březnové víkendy a od 1. dubna jedeme denně mimo pondělí. Letošní rok bude tradičně plný výstav, festivalů, hudby, speciálních prohlídek a tak dále. Kompletní přehled najdou zájemci zde: https://helfstyn.cz/akce-na-hrade-helfstyn

Máte na hradě nějaké místní strašidlo (nebo zajímavou pověst, která se k hradu váže)?

Zelená paní v hradním jezírku, čert ve studni, nebo černý pes hledající poklad – to je jen výběr z postav, o kterých se v helfštýnských pověstech vypráví. Pro naše hosty bývá nejzajímavější
ta „O zelené paní“, ta totiž plní tajná přání.

V poslední době prošel Helfštýn několika proměnami. Plánujete v blízké budoucnosti nějaké další opravy?

Máme za sebou léta příprav a pak 3 roky realizace projektu „Záchrany a zpřístupnění hradního paláce“. Jednalo se o dosud největší stavebně-investiční počin na Helfštýně. Loni v zimě jsme dokončili kompletní rekonstrukci hradních toalet, takže všechny chystané opravy teď ve srovnání s tím působí jako drobnosti. Každopádně budeme usilovat o výměnu střešní krytiny na předsunuté hranolové věži, chystáme podklady pro kultivaci prvního nádvoří a pokračujeme v systematickém spárování hradebních konstrukcí, takže ano. I v blízké budoucnosti čekají Helfštýn stavební práce.

Co by si podle Vás neměli návštěvníci letos nechat ujít?

Ti, co mají rádi klid, rozhodně návštěvu areálu v ranních hodinách, kdy se tu během všedních dní setkají s atmosférou vhodnou k rozjímání. Ti, co dávají přednost zážitkům, bych srdečně pozval na speciální noční prohlídky. Ty budou probíhat pod názvem „Palác žije“. No a konečně všichni, kteří mají rádi velké akce, tradiční řemeslo a bohatý program, by si neměli nechat ujít největší setkání uměleckých kovářů „Hefaiston“. Na poslední srpnový víkend připravujeme již jeho 40. ročník, takže letos bude festival ještě zajímavější.

ADRESA A KONTAKT

Hrad Helfštýn
Týn nad Bečvou
751 32

e-mail: helfstyn@prerovmuzeum.cz
tel.: + 420 581 797 093
helfstyn.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací