Jedna z nejvýznamnějších památek naší republiky se tyčí v centru města Kroměříž. Honosný barokní zámek sloužil v minulosti jako letní sídlo olomouckých arcibiskupů a dnes je spolu se svými zahradami zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Zámek je cílem milovníků historie, svatebčanů i filmařů. Natáčely se zde populární filmy jako například „Marie Terezie“ nebo „Amadeus“. K významné barokní památce neodmyslitelně patří zámecká a podzámecká zahrada, klenoty Moravy. Ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Ing. Jiří Uhlíř nám prozradil, na co se letos v Kroměříži můžeme těšit a že zámek aktuálně hledá svého kastelána.
Arcibiskupský zámek Kroměříž

Jaká je vlastně práce kastelána? Je to opravdu tak romantická, jak si většina z nás představuje?

Arcibiskupský zámek po nové reorganizaci pracovníka v pozici kastelána nemá, hlavní zodpovědnost za chod zámku leží na řediteli Správy Arcibiskupského zámku a zahrad, který obvyklé povinnosti kastelána delegoval dílem na vedoucí návštěvnického provozu, dílem na správce majetku a okrajově i na další kolegy. Nicméně s obsazením pozice kastelána počítáme od 2. pololetí letošního roku. Pracovní náplň kastelána je velmi různorodá, kromě toho, že musí mít přehled o každičkém pohybu a veškerém dění na zámku i v jeho těsné blízkosti, má na starosti návštěvnický provoz – zajištění průvodcovské činnosti, dohlíží na úklid, údržbu, recepci, koordinuje akce vlastní i agenturní, zprostředkovává svatební obřady, zajišťuje zázemí pro filmové štáby a podobně.

Takže zámek právě svého kastelána hledá?

Ano, aktuálně bylo vyhlášeno výběrové řízení na pozici kastelána, která by měla být obsazena od července letošního roku.

Zámek Kroměříž je známý natáčením minisérie Marie Terezie. Využili filmaři prostory zámku i při jiných příležitostech? 

Ano, zámek je velmi oblíbenou filmařskou lokalitou. Kromě „Marie Terezie“ se na zámku natáčel například velkofilm „Napoleon“, „Kateřina Veliká“, pohádka „Peklo s princeznou“. Ze všech filmů natáčených v zámeckých prostorách však jednoznačně největšího ohlasu dosáhl „Amadeus“ Miloše Formana, který získal osm Oscarů. V minulém roce natáčela Česká televize mimo jiné také některé díly pořadů „Kluci v akci“ či „Krajinou vína“.

Jaká byla loňská sezóna? Ovlivnila vás pandemie covidu? 

Ano, samozřejmě. Stejně jako ostatní památky a turistické cíle jsme zaznamenali úbytek návštěvníků a rovněž provoz ztěžovala všechna hygienická opatření. Proto se těšíme, že letošní sezona bude svobodnější, protože návštěvníci i průvodci budou moci konečně „volně dýchat“. Soudě podle přicházejících objednávek, mají opravdu návštěvníci i cestovní kanceláře zase velkou chuť k nám na zámek a do Podzámecké zahrady přijet.

Jaký byl letošní začátek sezony? A co pro návštěvníky letos chystáte? 

Sezonu jsme zahájili v pátek 8. dubna, to znamená týden před Velikonocemi, což je na Arcibiskupském zámku tradiční termín. V tento den měli návštěvníci unikátní možnost vstoupit do zámku spojovací chodbou z kostela sv. Mořice přes Arcibiskupské gymnázium a Mlýnskou bránu za doprovodu členů spolku Biskupští manové z Kroměříže. Tato akce zaznamenala opravdu velký ohlas, stejně tak jako prohlídky Reprezentačních sálů jarně vyzdobenými sály.

Další akcí, kterou připravujeme, je Zahradní slavnost, kdy o víkendu 21. a 22. května budou moci návštěvníci možnost svézt se po Podzámecké zahradě kočárem, vyjet si lodičkou na Dlouhý rybník, zakoupit květinové šperky, ochutnat gastronomické speciality, poslechnout si vystoupení žáků ZUŠ Kroměříž či hanáckých folklorních souborů. Již v pátek večer akci zahájí koncert folkové kapely Bratři Ebenové, v sobotu ve večerním programu vystoupí zpěvačka Dasha za doprovodu souboru Epoque Quartet a celou zahradní slavnost završí v neděli večer divadelní představení Sluha dvou pánů v podání Moravského divadla Olomouc.

Během sezony budou v Podzámecké i další akce, např. muzikály, baletní představení, barokní festival Hortus Magicus a na závěr sezony mezinárodní přehlídka koňských zápřeží a zámecké vinobraní.

Máte na zámku nějaké místní strašidlo (nebo zajímavou pověst, která se k zámku váže)?

Vzhledem k tomu, že zámek vždy sloužil jako reprezentační sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů a jako administrativní a kulturní centrum, na zámku nikdy nikdo trvale nebydlel, pouze občas přespával. Strašidlo bychom tedy hledali marně. Nicméně z vyprávění dlouholetého knihovníka víme, že ve Staré knihovně, v „tajné místnůstce“, kde jsou uloženy libri prohibiti, se občas dějí věci. 😊

 Plánujete v blízké budoucnosti nějaké opravy?

V částečné rekonstrukci je Arcibiskupský zámek již třetím rokem. Nejnáročnější z prací, které se teď provádějí, je oprava střechy. Dále prochází rekonstrukcí zámecká obrazárna, která by měla být po 1,5 roce otevřena během června. Největší ze sálů – věhlasný Sněmovní sál rovněž prochází rekonstrukcí – restaurovány jsou tři nástropní obrazy o celkové rozloze 400 m2, závěsné i nástěnné lustry či okna.  Hotovo je restaurování tzv. Letního bytu, který se v květnu vrací do hlavní návštěvnické trasy Reprezentační sály.

V dubnu letošního roku byla ukončena obnova vodního systému v Podzámecké zahradě, kdy byly odbahněny všechny tři rybníky, zpevněny břehy, opraven nápustní a výpustní systém. Rekonstrukcí prošla i tzv. Mlýnská strouha a spojovací kanály, takže kromě zpěvu ptáků a křiku pávů je teď v Podzámecké době opět slyšet i zurčení vody.

Co by podle vás návštěvníci letos určitě neměli vynechat? 

Určitě bychom všechny rádi pozvali na nejbližší událost, kterou je Zahradní slavnost, pak na Víkend otevřených zahrad ve dnech 11. a 12. června, na cyklus komentovaných prohlídek Středy s odborníky, který již pátým rokem organizujeme vždy během prázdnin. No a samozřejmě na prohlídky zámku, kde si lze vybrat z několika okruhů – s průvodcem prohlídku Reprezentačních sálů a Sala terreny a individuálně prohlídku Zámecké věže a Zámecké obrazárny, která je druhá největší (po Národní galerii) v České republice. Rozlehlou Podzámeckou zahradu s řadou vzácných dřevin, historických ornamentálních záhonů, vodních ploch a romantických stavbiček je možné navštívit celoročně a navíc – což je na památce UNESCO téměř rarita – ZDARMA.

ADRESA A KONTAKT

Arcibiskupský zámek Kroměříž
Sněmovní náměstí 1/2
767 01 Kroměříž

e-mail: zamek-kromeriz@ado.cz
tel.: + 420 573 502 011
www.zamek-kromeriz.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací