Hrad Šternberk, založený v polovině 13. století, se chlubí bohatou výzdobou. Najdete zde prvky od gotiky až po secesi. Původně obranné středověké sídlo vás zaujme svou nevšední atmosférou, kterou podtrhuje okolní lesopark. Hrad byl v průběhu historie sídlem hned několika významných rodů a dochovaná mohutná věž okrouhlého tvaru dokazuje jeho starobylost. Šternberk ovšem nenabízí jen historické zajímavosti, ale návštěvníci se sem sjíždí také kvůli kulturním akcím a výstavám. Jaké nás letos čekají? Budete se divit! O předchozí i letošní sezóně jsme si povídali s Helenou Gottwaldovou, kastelánkou hradu.
Jaká je vlastně práce kastelánky? Je to opravdu tak romantizující, jak si většina z nás představuje?
Romantické je pouze prostředí, ve kterém pracujete a také zdaleka ne vždy jste to schopna ocenit. Jinak práce kastelána je především manažerská činnost v různých oblastech. Řídit provoz 7 dnů v týdnu, plánovat práci všech zaměstnanců. Těch není mnoho. Aby bylo vše připraveno včas a ke spokojenosti návštěvníků, stojí to hodně práce. Je nutné zařizovat opravy, údržbu a větší investice, nezapomínat na propagaci, uzavírat smlouvy s průvodci, uzavírat smlouvy na zakázky malého významu pro filmování, focení, realizaci svatebních obřadů (kterých je 50-60 ročně), rautů, společenských a kulturních akcí a tak podobně.
Vlastní areál má několik budov (ledovna, lesovna, přehradí, strážní domek, šatlava, bytový dům) včetně hlavního paláce a 44 tisíc plochy hradního parku. Každoročně se realizuje některá z etap střednědobého a dlouhodobého plánu oprav z jiných finančních zdrojů, které však nedosahují výše uvedeného objemu a jsou realizovány v postupných krocích. Jedná se například o opravy střech včetně krovů, opraveny jsou hradby, v letošním roce dokončujeme velký projekt na obnovu kachlových kamen, restaurování oken, dveří či vrat. Na to vše se snažíme získat dotaci, protože pouze z rozpočtu bychom toho mnoho neudělali. A z těch nejnovějších je to například sledování a snižování energií, které se pro nás staly velkou hrozbou. Takže práce kastelána je skutečně velmi pestrá.
Jak jste se k tomuto povolání dostala?
Pracovala jsem na Městském úřadě ve Šternberku jako vedoucí odboru. Dlouhodobě jsem se zabývala, kromě běžné agendy, i získáváním dotací např. na obnovu MZP (Městské památkové zóny, obnovy bývalého augustiniánského kláštera dalších památkových objektů). Šternberský hrad postupně chátral, snižovala se rapidně návštěvnost. Bylo vyhlášeno výběrové řízení, tak jsem to zkusila. Vyšlo to, ale začátky byly docela krušné. Hodně neudržovaný hrad s minimálním vybavením – starý počítač, tiskárna, jedna mizerná sekačka, hodně zanedbaných věcí a prostor, které na první pohled nebylo vidět.
V 1. fázi jsem chtěla zlepšit stavební stav našeho hradu, zavést řád do jeho provozu, zvýšit návštěvnost, která byla žalostně malá a spadla za působení předchůdců ve vedení hradu ze 100 tisíc na pouhých 16 tisíc, nabídnout úžasné prostory hradu nejen k prohlídkám, ale také ke společenským a kulturním akcím včetně svatebních obřadů. Myslím si, že se to povedlo, alespoň z ohlasu návštěvníků, ale i občanů Šternberka.
Možná jen jedno srovnání. Návštěvnosti se za mého působení zvýšila z 16 tisíc až na 60 tisíc návštěvníků za sezónu.
To je úžasné! Gratulujeme. Jaká byla vůbec loňská sezóna? Ovlivnila vás pandemie covidu?
Celková návštěvnost za rok 2021 byla v porovnání se stejným obdobím roku 2020 o něco nižší. Je to způsobeno dlouhým lockdownem, který trval až do 15. 5. (otevření prohlídek bez průvodců). Jarní výpadek byl ještě delší než v roce 2020. Prohlídky s průvodci začali v omezeném režimu od 1. 6. 2021. Nicméně návštěvnost během června nebyla příliš vysoká. Domnívám se, že to bylo způsobeno omezeními a přetrvávajícím strachem z nemoci ve společnosti.
Situace se zlepšila začátkem letních prázdnin. Návštěvnost ve všední dny byla slušná, o víkendech ještě rostla. Nicméně i tak byla návštěvnost o málo nižší než v roce 2020. Je to dáno trendem návratu českých turistů k zahraničním dovoleným, kam v roce 2020 nemohli vycestovat.
Hrad Šternberk byl v průběhu sezóny 2021 oblíbeným cílem turistů ze všech koutů České republiky, turistů ze zahraničí bylo méně než v předchozích letech. Ve struktuře návštěvníků převažují rodiny s dětmi, dále pak všechny věkové kategorie – od dětí po seniory.
Návštěvníci hradu Šternberk si mohli vybrat ze 3 návštěvnických okruhů. Nabídka zahrnuje 1. základní okruh „Šlechtické reprezentační prostory“, 2. základní okruh „Život na šlechtickém sídle“ a 3. výběrový okruh „Celým hradem“. Ve vybraných termínech byl v nabídce ještě 4. okruh „Od kuchyně po půdu“. Základní prohlídkové okruhy doplňuje samostatný okruh bez průvodce – „Liechtensteinská dominia střední Moravy“ a nyní jsme přidali výstavu „Páni na Šternberku“.
Kdy začala sezóna a co pro návštěvníky letos chystáte?
V letošním roce jsme mohli po 2 letech jarního omezení otevřít náš hrad již počátkem března. Návštěvnost byla slušná a turisté využili všechny soboty. Počátkem dubna jsme slavnostně zahájili výstavu pískovcových soch šternberského umělce Oldřicha Vrány – „Kamenný svět“, která je instalovaná v exteriérech hradu a k vidění bude až do konce července. Aktuálně máme za sebou stěžejní dny jarní sezóny – Velikonoce. Během prodlouženého víkendu navštívilo hrad více jak 2200 návštěvníků, což nás samozřejmě těší. Kompletní přehled akcí pro letošní sezónu můžete sledovat na našich stránkách: https://www.hrad-sternberk.cz/cs/akce
Máte na hradě nějaké místní strašidlo (nebo zajímavou pověst, která se k hradu váže)?
Strašidlo na hradě nemáme, chodí k nám pouze hodní návštěvníci J. Co se pověstí týče, existuje celý soubor příběhů vázající se k hradu a městu Šternberk. Návštěvníci si je mohou přečíst před začátkem prohlídky, neboť jsou vystavené v přístupové chodbě u nádvoří hradu. Celý soubor je možné rovněž zakoupit v tištěné podobě.
Plánujete v blízké budoucnosti nějaké opravy, revitalizace?
Aktuálně před námi nejsou žádné velké opravy, neboť jsme k 30. 11. 2021 ukončili projekt ITI. Hrad Šternberk prošel rozsáhlou rekonstrukcí převyšující částku 64 milionů korun pod názvem
„Šternberské hradní návrší a Liechtensteinské dědictví“. To zahrnovalo obnovu částí hradního areálu, z nichž některé byly v havarijním stavu a podstoupily vůbec první větší stavební zásahy od poslední přestavby hradu zahájené roku 1886.
Předmětem projektu byla záchrana a obnova vybraných částí areálu jako je strážní domek, šatlava, lesovna, ledovna, skleník, výsadba zeleně a podobně.
Co by si podle Vás neměli návštěvníci letos nechat ujít?
Na letošní sezónu plánujeme mnoho zajímavých doprovodných akcí a je těžké vybrat, kterou návštěvníkům doporučit. Rozhodně to bude akce „Historický den“, která zahájí prázdninovou sezónu, a to v neděli 3. 7. 2022. V parku vznikne historické ležení, připravené budou ukázky řemesel a vrcholem bude provazochodecké vystoupení Petra Poláka. Mezi oblíbené akce patří rovněž „Hradozámecká noc“, „Podzimní mlsání“, „Víkend v kostýmech“ či bohatý program v období adventu a Vánoc. Kompletní plán akcí pro letošní sezónu naleznete na našich stránkách.
ADRESA A KONTAKT
Horní náměstí 6
78501 Šternberk
e-mail: hrad.sternberk@npu.cz
tel.: + 420 585 012 935
www.hrad-sternberk.cz