Zámek Plumlov stojí hned v sousedství plumlovského hradu, ze kterého si dnes můžete prohlédnout jen jeho torzo. Tzv. Vysoký zámek, který se zrcadlí v hladině Podhradského rybníka, byl postaven v 17. století jako rezidence tehdejších majitelů. V průběhu historie si plumlovské panství prošlo několika nelehkými etapami. Rozsáhlé požáry i dlouhé chátrání se na panství hodně podepsaly. Přesto je zámek v současné době chloubou širokého okolí. Láká svým netypickým vzhledem i kulturními akcemi, které návštěvníky vtáhnou do dob dávno minulých. Co vás letos na Plumlově čeká a na jaká strašidla můžete narazit? O tom jsme si povídali s Pavlem Zástěrou, kastelánem zámku.

Zámek Plumlov

Jaká je vlastně práce kastelána? Je to opravdu tak romantizující, jak si většina z nás představuje?

Náplň kastelánské práce lze v krátkosti těžko sdělit. Kasteláni, dle svých kompetencí udělených majitelem či zřizovatelem, mají různé povinnosti a pracovní náplň. Běžně k takovým povinnostem patří: úkolovat zaměstnance, podílet se na údržbě a čistotě prostor, tvořit průvodcovské trasy a vést průvodce, propagovat zámek a pořádané akce, pořádat akce, podílet se na účtování, pomáhat s tvořením expozic, jednat s pořadateli dodaných akcí i firmami při opravách, řešit pronájmy, komunikovat s vystavujícími, pravidelně kontrolovat všechny části objektu i veškeré činnosti zaměstnanců, jednat se stánkaři, připravovat sezonní program, obhajovat rozpočet u nadřízených, prosazovat záměru oprav a vylepšení, sloužit jako hromosvod při všech stížnostech a pochybeních a nést za to všechno zodpovědnost.

A to není zdaleka výčet všech činností. Romantiku a půvab taková práce jistě má, ale po vystřízlivění z oslnění si tu romantiku musí kastelán znovu najít. Bez ideálů a romantiky to nelze dělat. Většinou se kolem zámků a hradů pohybují zajímaví lidé s nezištným přístupem, a naopak chybí ti penězi oslnění lační dravci.

 Jak jste se k tomuto povolání dostal?

 Zaměstnavatel v předchozím zaměstnání postupně zanedbával svou firmu, a tak jsem se rozhlížel co dál. Už jsem pracoval v příjemném prostředí, ale za málo peněz. Zkoušel jsem podnikat, abych poznal, že to neumím a nebaví mě to. Pracoval jsem hodně a tvrdě za veliké peníze. Tak jsem si řekl, že bych mohl taky dělat to, co mě baví a co umím. Historie mě vždy bavila, věnoval jsem se dlouhá léta historickému šermu a s tím spojeným aktivitám a nezanedbával jsem ani sebevzdělávání. Svým školním vzděláním jsem technik s praxí údržby objektů, takže selekcí jsem došel až ke „kastelánování“. Už proto, že jsem několik kastelánů osobně znal a věděl jsem o této profesi hodně. Manželka s takovou volbou souhlasila, tak jsem se zapsal do konkurzu na kastelána hradu Sovinec a ten konkurz jsem vyhrál. Tam jsem byl 12 let. Přiblížením k rodnému Prostějovu jsem přešel na zámek Plumlov, kde pracuji už 10 let.

Jaká byla loňská sezóna? Ovlivnila vás pandemie covidu?

 Postupem času se celoroční návštěvnost zámku ustálila na čísle 25 tisíc. Loňská i předloňské sezóna byla v podstatě zlomkem tohoto čísla, dle otevírací doby zámku.

Kdy začala sezóna a co pro návštěvníky letos chystáte?

 Letos jsme otevřeli po 2 letech normálně, tedy 1. víkendem v dubnu, a to akcí Vítání jara. Zdá se, že by mohla být sezóna už standardní a příprava by mohla být naplněna. Připraveno je cca 25 akcí, což ale není jistě pevné číslo – po zkušenostech něco odpadne a hodně přibude. Program má ustálenou kostru, která se průběžně léty mění – akce historické, koncerty, divadla a výstavy. Letos proběhne výstava a akce s autorem ,,Fotografie Jana a Saudka P. Saudkové“, což by mohl být tahák.

Máte na Plumlově nějaké místní strašidlo (nebo zajímavou pověst, která se k zámku váže)?

Kromě zaměstnanců máme na zámku i další strašidla. Černou paní, Kominíka i další. Povídání o nich je součástí Druhé prohlídkové trasy v Pohádkovém sklepení zámku.

Plánujete v blízké budoucnosti nějaké opravy, revitalizace?

 Plány na opravy jsou velké, ale realizace je o penězích a tedy nejistá. Letos by se mohlo začít s opravou vstupní fasády Nízkého zámku. Ovšem…???

Co by si podle Vás neměli návštěvníci letos nechat ujít?

 Plno lidí zná náš zámek z dálky, taky pro jeho typickou siluetu. Mnozí jezdí kolem mnoho let, než se odhodlají vstoupit a jsou překvapeni zdobností nádvorní fasády a atmosférou nádvoří. Pak už je jen kousek, aby se šli podívat dovnitř do expozic a nebývají zklamáni. Pak se rádi vrací a nenechají si ujít naše akce nebo jen posezení v kavárně a vychutnání si zdejší atmosféry. Takže je to jednoduché: stačí zámek navštívit.

ADRESA A KONTAKT

Zámek Plumlov
Zámek 99
Plumlov 798 03

e-mail: zamek.plumlov@seznam.cz
tel.: + 420 775 999 815
www.plumlov-zamek.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací