Zámek Úsov se řadí mezi nejstarší hrady na Moravě. Jeho lovecko-lesnické muzeum je opravdovým unikátem, a to v celé střední Evropě. Zbytky hradeb původního gotického hradu, který byl postaven ve 13. století, můžete obdivovat i dnes. Zpevňují je válcové věže, které nelze přehlédnout. Na stavbě úsovského zámku můžete být svědky jeho proměn v průběhu času. Je to totiž jeden z mála případů, kdy se zámek i hrad dochovaly vedle sebe a vzájemně se doplňují. Pokud zámek navštívíte, seznámíte se nejen s podrobnou historií tohoto kdysi bohatého panství, ale i s exotickými exponáty z různých koutů světa. Nechybí ani domácí fauna a historie lesnictví. Právě zde totiž v 19. století vznikla 1. moravská lesnická škola. Úsov se tak stal kolébkou lesnického školství na Moravě. Co nás letos na Úsově čeká? To nám prozradila kastelánka zámku Eva Třísková.

Zámek Úsov

Jaká je vlastně práce kastelána? Je to opravdu tak romantická, jak si většina z nás představuje?

Práce kastelánky opravdu nemá s romantikou mnoho společného. Je to práce časově velice náročná, zodpovědná a vyžaduje plné nasazení. Nemůžete ji snad ani brát jako zaměstnání, ale musí se stát součástí vašeho života.

Jak jste se k tomuto povolání vůbec dostala?

Na zámku pracuji od roku 1990, kdy jsem nastoupila jako průvodkyně. Od roku 2002 jsem pak převzala místo mé předchůdkyně.

 Jaká byla loňská sezóna? Ovlivnila Vás pandemie covidu?

Loňskou sezónu covidová pandemie samozřejmě poznamenala. Nebylo to ani tak znatelné v měsících, kdy jsme i přes covid měli otevřeno, ale poškodily nás hlavně měsíce, kdy byly památky pro veřejnost uzavřeny. Covid nám také zabránil pořádat naše tradiční akce, které se těší velké popularitě a mají velmi vysokou návštěvnost.

Kdy na Úsově začala sezóna a co pro návštěvníky letos chystáte?

Letošní sezóna konečně začala tak jako obvykle, a to 1. dubna, kdy se poprvé otevřely brány pro návštěvníky. V rámci prohlídek letos nic nového nemáme a mimo běžné okruhy opět nabízíme doprovodné akce, zaměřené hlavně na děti. První akce proběhla již 14. května. Byly to kostýmované prohlídky, které jsou doplněné krátkými ukázkami z pohádek. Akce se vydařila a návštěvnost byla velmi vysoká.
Další akce ,,Pohádky na Úsově,, proběhne 16. července. Na podzim pak připravujeme 2 akce večerní. Bude to ,,Putování se strašidly za Bílou paní,, a „Halloween na zámku Úsov“.

Máte na zámku nějaké místní strašidlo (nebo zajímavou pověst, která se k hradu váže)?

Musím Vás zklamat. Pověst, která se váže přímo k hradu a zámku Úsov, bohužel nemáme. Vlastní zámecké strašidlo zde také „nežije“. Bohužel.

ADRESA A KONTAKT

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově
Zámecká 1
789 73 Úsov

e-mail: usov@muzeum-sumperk.cz
tel.: + 420 583 435 111
www.muzeum-sumperk.cz

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.

Více informací